W opinii ekspertów Pracodawców RP zakaz stosowania weksli można wyprowadzić z art. 300 k.p. Ponadto został on potwierdzony w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Zatem obecnie sytuacja jest jednoznaczna – nie można stosować zobowiązań wekslowych wobec pracowników. Tego typu działanie uznaje się za niezgodne z prawem, a sam weksel – za nieważny z mocy prawa. Takie stanowisko podziela również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
 
Wątpliwości Pracodawców RP wzbudza także zamiar wpisania zakazu stosowania zobowiązań wekslowych do podstawowych zasad prawa pracy. – Należy bowiem zaznaczyć, że rozdział II Kodeksu pracy zawiera zasady prawne o charakterze normatywnym, których źródłem jest przede wszystkim Konstytucja RP – przypominają eksperci Organizacji. Podkreślają jednocześnie, że zdarzające się przypadki stosowania weksli wobec pracowników są karkołomną próbą zabezpieczenia swojego majątku przez pracodawcę.
 
Z drugiej strony trudno się dziwić przedsiębiorcom, że starają się przynajmniej ograniczyć problem związany z okradaniem i oszukiwaniem ich przez pracowników. Jak bowiem wynika z raportu z 2012 r., przygotowanego przez Pracodawców RP oraz Euler Hermes, aż 78% firm w Polsce dotyka tzw. anomia pracownicza. W samym handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tego tytułu wyniosły ponad 1,7 mld zł. Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Europie.
 
Zdaniem ekspertów Pracodawców RP z uwagi na skalę zjawiska kradzieży w firmach konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które je ograniczą. – Mamy nadzieję, że pomysłodawcy projektowanej regulacji dostrzegą również ten problem i zamiast skupiać działania legislacyjne jedynie na skutkach, spróbują wyeliminować ich przyczynę – kończą eksperci.