Odpowiedź: pracodawca zatrudniający poniżej 20 pracowników może nie wypłacać świadczenia urlopowego, pod warunkiem przekazania takiej informacji pracownikom.

Uzasadnienie: pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą dobrowolnie utworzyć fundusz lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Jeżeli jednak tego nie robią, mają obowiązek poinformowania o tym pracowników. Pracodawcy zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania (czyli zatrudniają co najmniej 20 pracowników, ale mniej niż 20 w przeliczeniu na pełne etaty), informację w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zamieszczają w regulaminie.

Jeżeli zaś pracodawca nie przekazuje pracownikom informacji o nietworzeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i niewypłacaniu świadczenia urlopowego i nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub nie wypłaca świadczenia urlopowego popełnia wykroczenie. Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy podlega karze grzywny - art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.).