Pytanie:
Moja firma złożyła wniosek o pozwolenie zintegrowane. Jest to nowa instalacja i pierwszy wniosek. Postępowanie administracyjne zostało wszczęte i konsultacje społeczne zakończone bez uwag. Organ wezwał nas do złożenia dodatkowych wyjaśnień, w tym do przedłożenia raportu początkowego.

Czy zatem takie postępowanie może być pretekstem do ponownych konsultacji i uwag społeczeństwa, skoro wniosek bez raportu początkowego był poddany konsultacjom na podstawie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś.?

Odpowiedź:
Tak, dodatkowe wyjaśnienia, jeżeli są istotne dla określenia warunków w pozwoleniu zintegrowanym, mogą wymagać ponownych konsultacji społecznych - mimo że ani ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., ani u.o.o.ś. nie nakładają wprost obowiązku powtarzania konsultacji w takim przypadku.

Ponowne konsultacje są tym bardziej uzasadnione, że dokumentacja dołączana do wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego rozszerzyła się o raport początkowy (obowiązek przedłożenia takiego raportu wszedł w życie z dniem 5 września 2014 r., a więc prawdopodobnie w trakcie trwania postępowania w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego).

Uzasadnienie:
Obowiązek przeprowadzenia postępowania z udziałem społeczeństwa w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego nakłada art. 218 p.o.ś.; same konsultacje odbywają się w trybie art. 33-38 u.o.o.ś.

Przepisy obu ustaw nie przewidują obowiązku powtarzania postępowania udziałem społeczeństwa w przypadku uzupełnienia dokumentacji dołączanej do wniosku o wydanie pozwolenia.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Niemniej jendak powtórzenie konsultacji społecznych po takim uzupełnieniu jest zalecane z uwagi na konieczność przestrzegania zasady prawdy obiektywnej określonej w art. 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a. (por. też: wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 października 2010 r., II SA/Po 411/10, LEX nr 754404, w którym stwierdzono, że: „stosownie do przepisu art. 7 k.p.a., organy administracji publicznej mają obowiązek podejmować wszelkie niezbędne kroki do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy").

Od powtarzania konsultacji można byłoby odstąpić w przypadku, gdy uzupełnienia dokumentacji były nieznaczne, a ich wprowadzenie do postępowania nie miało by wpływu na kształt rozstrzygnięcia w sprawie, tj. pozwolenia zintegrowanego. W przypadku dołączenia do dokumentacji raportu początkowego wydaje się, z uwagi na to, że jest to dokument zawierający nowe, kompleksowe dane niezbędne do wydania ww. pozwolenia, wydaje się, że powtórzenie konsultacji społecznych jest w przedmiotowym przypadku uzasadnione.