Pytanie pochodzi z programu  Serwis Budowlany .

Dla oczyszczalni ścieków inwestor ma zamiar zaprojektować przelew awaryjny (na wypadek awarii oczyszczalni), który z dużą dozą prawdopodobieństwa nigdy nie będzie funkcjonował.

Czy na taki awaryjny zrzut ścieków konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Odpowiedź


Pozwolenie wodnoprawne zgodnie z art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.) - dalej pr. wod. wymagane jest m.in. na szczególne korzystanie z wód oraz wykonywanie urządzeń wodnych.


Zgodnie z art. 37 pr. wod. szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie wykraczające poza korzystanie powszechne lub zwykłe, w szczególności wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.


Ustawa pr. wod. nie przewiduje wyjątków w stosunku do zrzutu ścieków mającego charakter awaryjny.


Pozwolenie wodno prawne winno zatem określać właśnie warunki zrzutu mającego taki awaryjny charakter i odnosić się do sytuacji, w jakich to nastąpi.


Przyjęcie odmiennego stanowiska doprowadziłoby do sytuacji, w której wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w sytuacjach awaryjnych odbywałoby się w sposób całkowicie dowolny, pozostawiony uznaniu zrzucającego i bez jakiejkolwiek kontroli – byłaby to oczywiście sytuacja nie uprawniona w świetle obowiązujących przepisów.

Pytanie pochodzi z programu  Serwis Budowlany .