Przedsiębiorstwo posiada urządzenia kanalizacji deszczowej odprowadzające wody opadowe z ulic (sieć, wpusty i separator) oraz pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie tych wód deszczowych.

Podmiot zewnętrzny, chcąc podłączyć się do ww. urządzeń, otrzymuje od przedsiębiorstwa warunki, na jakich może to wykonać oraz informację, iż po zakończeniu inwestycji powinien zawrzeć umowę na odprowadzenie ścieków deszczowych z przedsiębiorstwem.


Czy w takim przypadku przedsiębiorstwo powinno rozszerzyć posiadane pozwolenie wodnoprawne o wcześniej nieuwzględnianą ulicę, która została podłączona do deszczówki?

Jeżeli tak, to co w przypadku, gdy podmiot zewnętrzny nie podpisał z przedsiębiorstwem umowy na odprowadzanie ścieków deszczowych?

Czy zmienia to w jakiś sposób obowiązki przedsiębiorstwa?

Odpowiedź:

Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie musiało wystąpić o zmianę pozwolenia wodnoprawnego, jeżeli ilość wód opadowych, jaką będzie odprowadzało do odbiornika po przyjęciu dodatkowych wód (po wykonaniu podłączenia do kanalizacji deszczowej tego przedsiębiorstwa) będzie większa niż wskazana w pozwoleniu wodnoprawnoprawnym. Przyjmując ścieki, przedsiębiorca przyjmujący wody opadowe z ulic miasta, bierze na siebie odpowiedzialność za ich jakość. Stąd umowa cywilnoprawna, jaką przedsiębiorstwo zawrze z dostawcą ścieków, powinna w sposób szczegółowy precyzować warunki, jakie muszą spełniać ścieki. Jeśli umowa nie zostanie zawarta, mimo wykonania przyłączenia do urządzeń kanalizacyjnych przedsiębiorstwa, to dla warunków określonych w pozwoleniu nie będzie to miało znaczenia i nie wpłynie na zmianę zakresu obowiązków przedsiębiorstwa. Ta kwestia będzie mogła być rozstrzygnięta na gruncie przepisów prawa cywilnego.

Uzasadnienie:

Wprowadzanie wód opadowych lub roztopowych, pozostających w kategorii ścieku, do wód lub do ziemi należy uznać za szczególne korzystanie z wód. W związku z tym jest to czynność wymagająca uzyskania decyzji administracyjnej w postaci pozwolenia wodnoprawnego, o czym rozstrzyga art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Zmiana ilości odprowadzanych ścieków – zwiększenie skutkować będzie obowiązkiem wystąpienia o zmianę pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a.

Procedury towarzyszące procesowi uzyskiwania zmienionego pozwolenia oraz wymagania, jakie powinno ono spełniać omawia dział VI rozdział 4 pr. wod. Do przedmiotowego wniosku dołączyć należy m.in. aneks do operatu wodnoprawnego. Zgodnie z art. 132 ust. 5 pkt 1c pr. wod. w operacie wodnoprawnym niezbędnym do wydania pozwolenia powinno określać się w m3 wielkość zrzutu ścieków maksymalnego godzinowego, średniego dobowego oraz maksymalnego rocznego. Będą to zatem ilości brane pod uwagę przy zmianie pozwolenia, których jego posiadacz nie powinien przekraczać. Informacja wynikająca z aneksu do operatu powinna znaleźć odzwierciedlenie w decyzji zmieniającej dotychczasowe pozwolenie wodnoprawne.