Pytanie:
Osoba prywatna zwróciła się z wnioskiem o przedłużenie posiadanego pozwolenia wodnoprawnego z 2001 r. na:
- pobór wody z rowu melioracyjnego na potrzeby stawu hodowlano - karpiowego,
- piętrzenie wody przy pomocy zastawki trapezowej,
- zrzut wody ze stawu do rowu melioracyjnego.
Pozwolenie wodnoprawne było wydane na okres 10 lat. Zgodnie z art. 127 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód wydaje się na okres nie dłuższy niż 20 lat, natomiast na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydaje się na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Czy można przedłużyć pozwolenie wodnoprawne na pobór wód i piętrzenie, a na zrzut należy zwrócić się z nowym wnioskiem o udzielenie nowego pozwolenia wodnoprawnego? Nowe pozwolenie w powyższym zakresie powinno być wydane na 10 lat, czy z podziałem na: pobór i piętrzenie na 20 lat, a na zrzut na okres 10 lat?

Odpowiedź:
Przepis pr. wod. nie przewiduje możliwości przedłużania pozwolenia wodnoprawnego, co oznacza, że zainteresowany powinien wystąpić z nowym wnioskiem o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód na potrzeby stawu hodowlanego i ich odprowadzanie.

Czytaj: Pozwolenia wodnoprawne - krok po kroku >>>

Wątpliwość budzi, czy należy wydać pozwolenie na piętrzenie wody w rowie, gdyż korzystaniem z wód jest piętrzenie oraz retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych (art. 31 ust. 4 pkt 8 pr. wod.), czyli wód wymienionych w art. 5 ust. 3 pr. wod., w którym to przepisie wody w rowach nie zostały wymienione. Wydaje się, że w omawianym przypadku jest to raczej użytkowanie wód znajdujących się w rowie (art. 31 ust. 4 pkt 3 pr. wod.), polegające na zatrzymywaniu tych wód przy pomocy zastawki i poborze na potrzeby stawu hodowlanego.

Należy również wyjaśnić, czy wody odprowadzane ze stawu są ściekami, w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. g pr. wod., i w związku z tym czy zasadne jest różnicowanie okresu na jaki pozwolenie wodnoprawne zostanie wydane.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami