Pytanie:
Czy powierzchnię ekspozycyjną wlicza się do powierzchni użytkowej?

Odpowiedź:
Definicja pojęcia "powierzchnia użytkowa" została sformułowana i wprowadzona do pojęć ustawowych w słowniczku zawartym w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – dalej u.p.o.l.

Zgodnie z treścią art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy u.p.o.l. powierzchnią użytkową budynku lub jego części jest powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, z zastrzeżeniem za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Jeśli zatem "powierzchnia ekspozycyjna" (jeśli jest to powierzchnia/ płaszczyzna pozioma przeznaczona do eksponowania towarów lub materiałów marketingowych) nie jest położona poza właściwym obrysem budynku wyznaczonym przez ściany wewnętrzne, to będzie ona formalnie kwalifikowana jako powierzchnia użytkowa danego budynku.

Jeśli jednak w treści zadanego pytania mowa jest o powierzchni ekspozycyjnej w rozumieniu przestrzeni pionowej przeznaczonej do umieszczania na niej treści np. reklamowych, to nie sposób zastosować powyższej definicji do tego typu powierzchni. Powierzchnia ekspozycji w takim przypadku – choć nie zdefiniowana ustawowo – nie będzie pokrywać się z pojęciem powierzchni użytkowej danego obiektu lub jego części. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami