Wnioskodawczyni wystąpiła do prezydenta miasta o zezwolenie na zmianę lasu na użytek rolny.

Tłumaczyła to zamiarem powrotu z synem na stałe do Polski z Francji i osiedleniem się w gminie, gdzie znajdują się jej działki.

Wyraziła zamiar urządzenia na działkach ogrodu warzywno – owocowego oraz posadowienia niewielkiej altany służącej spotkaniom rodzinnym.

Prezydent odmówił kobiecie prawa do dokonania zmiany. W ocenie organu sam zamiar powrotu do kraju i osiedlenia się w gminie, nie uzasadnia konieczności zmiany lasu na użytek rolny.

Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego.

WSA przypomniał, iż organ musi ocenić, czy w danym przypadku zaistniały szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu, będące przesłanką udzielenia zezwolenia na zmianę użytku leśnego na rolny.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Użycie sformułowania "szczególnie" oznacza, że nie wystarczy ustalenie wystąpienia po stronie właściciela lasu jakiejkolwiek potrzeby przekształcenia terenu leśnego na użytek rolny. Zmiana przekształcenia lasu w użytek rolny musi być dla właściciela lasu czymś absolutnie niezbędnym w danej sytuacji.

Ponadto szczególnie uzasadniona potrzeba właściciela lasu, mająca uzasadniać przekształcenie lasu w użytek rolny, musi być aktualna w dacie występowania z wnioskiem, a nie tylko potencjalna.

W ocenie sądu, dążenie do poprawienia sytuacji materialnej w przyszłości na wypadek powrotu do kraju z emigracji, przy braku skonkretyzowanej daty powrotu do ojczyzny, nie stanowi szczególnie uzasadnionej potrzeby właściciela lasu przemawiającej za udzieleniem zezwolenia na zmianę lasu na użytek rolny.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 15 września 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 463/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów