Günther Oettinger, komisarz odpowiedzialny za energię powiedział: „Porozumienie Burmistrzów stało się kluczowym elementem polityki UE poświęconej zrównoważonej energii. Zaangażowane regiony i miasta pokazują, że walka ze zmianami klimatu stanowi jeden z najlepszych sposobów na ożywienie gospodarcze. Dzięki inwestowaniu w zmniejszenie emisji CO2 i w wydajność energetyczną powstają miejsca pracy, których – ze względu na ich charakter – nie można przenieść za granicę”.

W trakcie uroczystości Porozumienia Burmistrzów w Parlamencie Europejskim deklarację podpisało ponad pięciuset burmistrzów. W deklaracji tej zobowiązują się oni do zmierzenia ilości emitowanego obecnie przez siebie CO2, do określenia, w jaki sposób zamierzają obniżyć jego emisję i do prowadzenia oceny swoich działań. Ponadto zobowiązuję się oni do edukowania obywateli i do wymiany najlepszych praktyk. Przykładowo w Heidelbergu, dzięki stanowiskom monitorowania energii oraz „Zespołom energetycznym” w miejskich szkołach udało się obniżyć emisję CO2 w budynkach stanowiących własność publiczną o niemal 40 proc. Z kolei w Rydze wykorzystuje się metan powstający na lokalnym wysypisku śmieci do produkowania energii elektrycznej, zaś w Antwerpii wyremontowane magazyny przemysłowe służą jako pokazowe przykłady zrównoważonego budownictwa i wzory do naśladowania dla obywateli. Kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu mają do odegrania władze lokalne. Za ponad połowę emisji gazów cieplarnianych odpowiadają miasta: 80 proc. ludności mieszka i pracuje w miastach, zużywając nawet 80 proc. energii.

Porozumienie Burmistrzów to coroczna konferencja zainicjowana w 2009 r. przez Komisję Europejską. W tym roku deklaracja została podpisana przez ponad 500 burmistrzów, dzięki czemu liczba jej sygnatariuszy wzrośnie do ponad 1600 miast w 36 krajach, zamieszkałych łącznie przez 120 milionów obywateli. Komisja Europejska wspiera tę inicjatywę organizując konferencję, propagując najlepsze praktyki na swojej stronie internetowej oraz wspomagając władze lokalne w finansowaniu działań na rzecz energii za pośrednictwem takich programów jak ELENA, którego budżet na 2010 r. wynosi 15 mln euro.