Mechanizm działania pompy ciepła zwykło się tłumaczyć na zasadzie „odwróconej lodówki”. Tak samo bowiem jak chłodziarka pobiera ciepło z produktów i usuwa je na zewnątrz, pompa ciepła przechwytuje ciepło z otoczenia i „oddaje” je dalej, do instalacji centralnego ogrzewania w naszych mieszkaniach. Do efektywnego funkcjonowania, urządzenia te wykorzystują dwa źródła energii: środowisko naturalne i prąd elektryczny. Jak więc przejawia się ich ekologiczność? Poprzez oszczędność energii.

Wykorzystując jedną jednostkę energii elektrycznej pompa ciepła jest w stanie wytworzyć aż 3-4 jednostki energii cieplnej. Źródeł naturalnej energii dla ich funkcjonowania jest mnóstwo. Można zaliczyć do nich wszelkie środowiskowe elementy otoczenia (grunty, podłoża skalne, wody gruntowe czy powietrze), jak i ośrodki sztuczne: wody technologiczne w przemyśle, czy ścieki komunalne.

Przy niezliczonej liczbie zalet pompy ciepła mają chyba tylko jedną wadę, a jest nią cena. Istnieją jednak specjalny oferty kredytów, które na korzystnych warunkach pozwolą sfinansować zakup i montaż tego typu rozwiązań ekologicznych (choćby wynik współpracy BOŚ Banku i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Wsparcie WFOŚiGW można uzyskać także na sfinansowanie pozostałych odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, rekuperatorów, ogniw fotowoltaicznych i innych), modernizację systemów grzewczych czy gospodarowanie odpadami. Dzięki zaangażowaniu środków pochodzących z Wojewódzkich Funduszy, kredyty na ekologiczne inwestycje zyskują korzystne oprocentowanie, obniżone w stosunku do standardowej oferty bankowej.