Część hali produkcyjno-magazynowej przeznaczono na zaplecze socjalne dla pracowników (parter) oraz na pomieszczenia biura (piętro). Jest jedno wspólne wejście do hali obsługującej zarówno część produkcyjno-magazynową, jak i socjalno-biurową. Do części biurowej (na piętrze) prowadzą wewnętrzne schody.


Część socjalno-biurowa oraz produkcyjno-magazynowa ma zostać przebudowana. Przebudowa dotyczy tylko wnętrza obiektu, nie będzie powodowała zmiany jego wymiarów zewnętrznych (tj. powierzchni zabudowy czy wysokości).

Czy obiekt, a konkretnie jego część biurowa - podczas wewnętrznej przebudowy, powinna być dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych?


Odpowiedź

Zagadnienia związane z koniecznością dostosowania obiektów budowlanych do potrzeb osób niepełnosprawnych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t.


Przepisy powołanego rozporządzenia należy stosować przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Wynika to jednoznacznie z treści § 2 ust. 1 r.w.t.


Tym samym w przypadku robót budowlanych polegających na przebudowie, zastosowanie będą miały właściwe przepisy r.w.t., również w zakresie przystosowanie obiektów do wymagań osób niepełnosprawnych.


Projektując zatem przebudowę, o której mowa w treści zadanego pytania należy uwzględnić zatem wymagania wynikające z r.w.t., które dotyczyć będą pomieszczeń po przebudowie.


Budynek, o którym mowa w treści zadanego pytania nie powinien być, jak się wydaje, kwalifikowany jako budynek użyteczności publicznej. Nie jest to bowiem budynek socjalny, ani biurowy, lecz budynek magazynowy, w którym jedynie część jest przeznaczona na cele socjalno-biurowe.


Tym samym dyskusyjna wydaje się konieczność stosowania wymogów właściwych dla budynków użyteczności publicznej, pod kątem konieczności zapewnienia odpowiednich parametrów koniecznych dla osób niepełnosprawnych. W przedmiotowym przypadku konieczność przystosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych wynikać będzie z faktycznego przeznaczenia pomieszczeń socjalno – biurowych. Jeśli przewidywane jest zatrudnienie lub korzystanie z tych pomieszczeń przez osoby niepełnosprawne to wymogi wskazane w r.w.t. powinny być spełnione.