W pierwszej połowie 2015 roku ruszy w Polsce pierwsza bioelektrownia w oparciu o technologię Sarré. Dzięki niej możliwe będzie przetwarzanie odpadów organicznych (np. kory, trocin i wiórów) na wodór lub gaz wodny. Spalarnia stanie w Kostrzynie nad Odrą, wybuduje ją spółka H. Cegielski-Poznań S.A. (HCP), która jest wyłącznym licencjobiorcą tej innowacyjnej technologii.

Dzięki technologii Sarré powstaną nowe możliwości zarówno w energetyce, jak i w gospodarowaniu odpadami. Jak podaje poznańska spółka, instalacja będzie przetwarzała około 70 tys. ton biomasy drzewnej w energię elektryczną o mocy do 9 MW i energię cieplną w ilości ponad 300 tys. GJ rocznie.

Sarré umożliwia przetwarzanie niemal wszystkich rodzajów odpadów organicznych, zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Proces produkcji gazu jest bezemisyjny (proces zamknięty), a spaliny silnikowe charakteryzują się parametrami porównywalnymi do wyziewów ze spalania najczystszego, dostępnego paliwa, jakim jest gaz naturalny. Innowacyjna spalarnia zapewni aż 99 proc. odzysk metali oraz nieznaczną ilość odpadów – od 1,5 do 4 proc. W spalarniach tradycyjnych odpady stanowią tymczasem około 20 proc.