- Węgiel to nasze bogactwo i nie chcemy z niego rezygnować – powiedział wicepremier Pawlak. – Cieszy nas, że Niemcy podzielają nasze zdanie co do konieczności większego wykorzystywania paliw kopalnych - powiedział. W dniach 13-15 lipca w Bełchatowie odbędzie się spotkanie wiceministrów krajów członkowskich Unii Europejskiej ds. energii. Przedyskutujemy tam kwestie przyszłości energetycznej Europy i liczymy, że nasze pomysły zostaną dobrze przyjęte – dodał.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka postulowaną w Unii ideę rozwoju „low carbon economy” należy zastąpić hasłem „low emission economy”. Minister Gospodarki przypomniał, że istnieją już technologie pozwalające efektywnie produkować energię z węgla i równocześnie znacznie ograniczać emisje CO2 do atmosfery. – Przykładem jest rozwiązanie CCS, pozwalające na bezpieczne składowanie dwutlenku węgla pod ziemią. W 2015 r. ruszy w Bełchatowie pierwsza instalacja tego typu w Europie – podkreślił.

- Bardzo interesują nas plany rozwijania niskoemisyjnych, węglowych technologii, które promuje Polska – powiedział Gunther Krichbaum, Przewodniczący Komisji ds. UE. Jego zdaniem, po odejściu od energii atomowej Niemcy jeszcze przez dziesięciolecia będą uzależnione od energii pozyskiwanej z węgla brunatnego. - Technologie niskoemisyjne mogą być pomostem między obecnym bilansem energetycznym a wprowadzeniem odnawialnych źródeł energii na wielką skalę – podkreślił Krichbaum.

W skład delegacji niemieckiej wchodzili Gunther Krichbaum, Przewodniczacy Komisji ds. UE, Deputowany CDU/CSU, Michael Stübgen, Deputowany CDU/CSU, Manuel Sarrazin, Deputowany Sojuszu 90/Zieloni, Thomas Nord, Deputowany Lewicy, Dr. Miriam Denkinger, Sekretariat Komisji ds. EU w Bundestagu.