Najważniejszym w tym roku wydarzeniem związanym z kształtowaniem przyszłego ładu klimatycznego, o ogromnych skutkach społecznych i gospodarczych, będą kolejne obrady Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (tzw. COP17) w Durbanie, w grudniu tego roku. W imieniu Polski, jako kraju sprawującego przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, Minister Środowiska odpowiadał będzie za koordynację stanowiska negocjacyjnego UE.

Zanim dojdzie do finalnych ustaleń w Durbanie, gdzie oprócz kilkunastu tysięcy delegatów rządów z całego świata pojawią się także światowi przywódcy, w ciągu roku odbywa się kilka sesji negocjacyjnych. Pierwszą w tym roku była zakończona sesja w Bangkoku (Tajlandia), w dniach 3-8 kwietnia.

Obrady potwierdziły sukces zeszłorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w Cancun (COP 16), a delegaci wyrazili po raz kolejny chęć wdrażania podjętych wówczas decyzji oraz przyjęli agendę dalszych prac.

Istota dyskusji w Bangkoku dotyczyła zależności pomiędzy przyjęciem drugiego okresu zobowiązań Protokołu z Kioto (obecny kończy się już w przyszłym roku), a zgodą na nowe, globalne porozumienie klimatyczne, które obejmie największych emitentów CO2. Państwa rozwijające chcą ściśle współpracować w tym zakresie z Unią Europejską tak, by w Durbanie przyjąć zobowiązania redukcyjne na okres po 2012 r.

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski w komentarzu do zakończenia kolejnej rundy globalnych negocjacji klimatycznych:

- Światowe negocjacje klimatyczne są jednym z priorytetów polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. UE będzie musiała podjąć trudną decyzję polityczną o ewentualnym przyjęciu dalszych zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto. Polska w tym czasie, jako Prezydencja Rady UE, będzie dokonywać wszelkich starań, by doprowadzić do konsensusu w tej kwestii.

W Bangkoku odbyły się również warsztaty dotyczące transferu technologii, wyjaśniania celów redukcyjnych i działań na rzecz niskoemisyjnego rozwoju. Polska zaprezentowała swoje doświadczenia w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz założenia zawarte w polityce energetycznej Polski do 2030 r. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia wdrażania Systemu Zielonych Inwestycji.