Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Pytanie:

Czy wycofany z eksploatacji pojazd przyjęty do stacji demontażu można przetrzymać do następnego roku rozliczeniowego? Czy złom żelazny z demontażu pojazdów na stacji demontażu można przetrzymać na terenie stacji demontażu do następnego roku rozliczeniowego?

Odpowiedź:
Tak, prowadzący stację demontażu może magazynować pojazdy wycofane z eksploatacji, jak również złom lub inne odpady powstałe w wyniku demontażu pojazdów na ogólnych zasadach wynikających z ustawy z dnia 12 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o.

Uzasadnienie:
Przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1162) - dalej u.r.p.w.e. nie zakazują magazynowania samych pojazdów wycofanych z eksploatacji lub odpadów powstałych w wyniku ich demontażu. W takim przypadku z uwzględnieniem wymagań dotyczących miejsc magazynowania dla stacji demontażu określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 143, poz. 1206, z późn. zm.) mają zastosowanie ogólne wymagania dotyczące magazynowania odpadów określone w u.o. Należy do nich w szczególności dopuszczalny czas magazynowania określony w art. 25 ust. 4 u.o.
Nie ma żadnych przeszkód, by pojazdy przyjęte w danym roku poddać demontażowi w następnym roku lub analogicznie - by odpady powstałe w wyniku demontażu przekazać do odzysku lub recyklingu w następnym roku kalendarzowym. Należy jednak zauważyć, że w stosunku do przyjętych w danym roku pojazdów wycofanych z eksploatacji prowadzący stację demontażu jest obowiązany osiągnąć wymagane poziomy odzysku i recyklingu (zgodnie z art. 28 u.r.p.w.e.). W zasadzie przy obliczaniu poziomów odzysku i recyklingu można uwzględnić odpady powstałe wskutek demontażu pojazdów, przekazane w tym samym roku do odzysku lub recyklingu. Wyjątkowo można uwzględnić przy obliczaniu poziomów odzysku i recyklingu masę odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji poddanych odzyskowi lub recyklingowi do końca stycznia następnego roku w przypadku, gdy pochodzą z pojazdów wycofanych z eksploatacji przyjętych do stacji demontażu w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku (art. 28 ust. 5a u.r.p.w.e.). Poza tym wyjątkiem poddanie odzyskowi i recyklingowi odpadów z pojazdów przyjętych w poprzednim roku kalendarzowym będzie mogło być uwzględnione dopiero na poczet następnego roku kalendarzowego.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.