Odpowiedź:
Przede wszystkim wskazać należy, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.), odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając w pierwszej kolejności źródło ich powstawania. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1923) odpady zostały podzielone w zależności od źródła ich powstawania na 20 grup, przy czym odpady ze specyficznych gałęzi przemysłu w szczególności odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych, zostały sklasyfikowane w obrębie grupy 12.

Pod kodem 12 01 07*, o którym mowa w treści pytania, ustawodawca sklasyfikował odpadowe oleje mineralne z obróbki metali niezawierające chlorowców (z wyłączeniem emulsji i roztworów), które jednak co wymaga zaakcentowania – pochodzą z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych. Będą to zatem co do zasady, tzw. oleje technologiczne lub obróbkowe w tym nieemulgujące oleje do obróbki metali.

Natomiast oleje hydrauliczne, niejako z założenia dedykowane do układów napędu i sterowania hydraulicznego, raczej nie są wykorzystywane do kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych. Co do zasady zatem, w mojej ocenie, odpadowe oleje hydrauliczne raczej powinny zostać sklasyfikowane pod jednym z kodów w obrębie grupy 13, w ramach której ustawodawca wyodrębnił podgrupę 13 01 – dedykowaną odpadowym olejom hydraulicznym.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów