Plany gospodarowania wodami gotowe do konsultacji społecznych
Strategiczne dokumenty wodne, takie jak właśnie aktualizowane Plany gospodarowania wodami czy Plany zarządzania ryzykiem powodziowym, bez uporządkowania wszystkich aspektów gospodarki wodnej będą tylko bardzo pracochłonnym dokumentem. Są one niezwykle ważne i bardzo potrzebne, ale musimy mieć możliwość ich realizacji. Dlatego konieczne jest równoczesne zreformowanie gospodarki wodnej – powiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Celem tej reformy jest wprowadzenie pełnej polityki zlewniowej mającej za zadanie efektywne i oszczędne gospodarowanie wodą niezbędną dla ludzi, gospodarki i przyrody oraz poprawę jej jakości. I dopiero wtedy dokumenty strategiczne będą mogły być w pełni wykorzystane i zrealizowane to znaczy osiągniemy główny cel, jaki sobie stawiamy czyli poprawę stanu wód – dodał wiceminister.
Narzędziem, które ma wspierać osiągnięcie tego celu są plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy oraz programy działań zmierzających do poprawy stanu wód. W Polsce plany gospodarowania wodami sporządzane są dla 10 obszarów dorzeczy, to jest Wisły i Odry oraz leżących w granicach naszego kraju części międzynarodowych obszarów dorzeczy: Dniestru, Dunaju, Jarftu, Łaby, Niemna, Pregoły, Świeżej oraz Ücker. Programy działań dla nich wszystkich zapisane są natomiast w jednym dokumencie, zwanym Programem wodno-środowiskowym kraju. Obejmuje on zarówno działania ograniczające odprowadzanie do wód zanieczyszczeń i poprawiające warunki dla życia biologicznego w wodach, jak i działania edukacyjne oraz organizacyjno-prawne. Plany po raz pierwszy zostały opracowane w roku 2009. Zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej muszą być aktualizowane co 6 lat.
Podczas konsultacji, które trwać będą od 25 listopada 2014 r. do 26 maja 2015 r. można zapoznać się z projektami opracowywanych dokumentów oraz wnieść do nich uwagi. Dokumenty dostępne są na stronie internetowej www.apgw.kzgw.gov.pl oraz w siedzibach KZGW, a także w siedzibach poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej.