Komisja ma czas do 4 września 2018 r. na podjęcie decyzji w sprawie przejęcia. - Nasze dochodzenie ma na celu zapewnienie, że fani muzyki będą nadal cieszyć się atrakcyjną muzyką przesyłanie strumieniowe ofert i nie spotka się z mniejszym wyborem w wyniku proponowanej fuzji – powiedziała w poniedziałek Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Planowana transakcja połączyłaby  dwóch znaczących i znanych graczy w branży muzyki cyfrowej. Powstały w 1999 roku Shazam przez lata był najchętniej pobieraną aplikacją z App Store’u. Jak podaje Apple, z aplikacji korzystają dziś setki miliony użytkowników i zbiera ona wysokie noty. Początkowo Shazam podawała tytuły utworów po zadzwonieniu na specjalny numer telefonu. Później zmieniła się w aplikację, która pozwala rozpoznawać utwory przez po dotknięciu ekranu w smartfonie.

Z kolei Apple Music  w ciągu ostatnich trzech lat stała się drugim co do wielkości dostawcą usług strumieniowego przesyłania muzyki w Europie. Firma sprzedaje również i dostarcza treści cyfrowe online za pośrednictwem "iTunes Store", "App Store", "iBookstore" oraz "Mac App Store". Oferuje także usługę przesyłania muzyki i wideo "Apple Music".

LEX Prawo Europejskie >>

Transakcja została zgłoszona 14 marca 2018 r , KE ma 90 dni roboczych na podjęcie decyzji, a więc do 4 września. Wszczęcie szczegółowego dochodzenia nie przesądza wyniku dochodzenia.
Wstępne badanie rynku przeprowadzone przez Komisję poruszyło kilka kwestii związanych z połączeniem silnej pozycji rynkowej Shazam na rynku aplikacji do rozpoznawania muzyki i pozycji rynkowej Apple na rynku usług strumieniowego przesyłania muzyki. Na tym etapie Komisja obawia się, że po przejęciu Apple uzyska dostęp do poufnych danych handlowych dotyczących klientów jego konkurentów w celu świadczenia usług przesyłania strumieniowego muzyki w EOG. Umożliwiłoby to Apple bezpośrednie kierowanie reklam na klientów konkurencji i zachęcanie ich do przejścia na Apple Music. W rezultacie konkurencyjne usługi mogłyby zostać postawione w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

Nieuczciwa konkurencja w prawie prywatnym międzynarodowym >>

Ponadto Komisja  będzie również dalej badać, czy konkurenci Apple Music zostaną skrzywdzeni, jeśli po transakcji Apple przerwie odesłanie z aplikacji Shazam do nich.

Z kolei 6 lutego 2018 r. Komisja przyjęła wniosek złożony przez Austrię, Francję, Islandię, Włochy, Norwegię, Hiszpanię i Szwecję w celu oceny nabycia Shazam przez Apple w ramach rozporządzenia UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Proponowana transakcja została wstępnie zgłoszona Austrii w celu uzyskania zezwolenia regulacyjnego, ponieważ transakcja nie osiągnęła progów obrotów określonych w rozporządzeniu UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.  21 grudnia 2017 r. Austria przedłożyła Komisji wniosek o odesłanie sprawy zgodnie z art. 22 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Komisja ma obowiązek oceny fuzji i przejęć przedsiębiorstw, których obroty przekraczają określone progi (zob. Art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) i zapobiegania koncentracjom, które w znacznym stopniu utrudniałyby skuteczną konkurencję w EOG lub znacznej jej części.
Zdecydowana większość zgłoszonych połączeń nie stwarza problemów związanych z konkurencją i jest rozliczana po rutynowym przeglądzie. Od momentu zgłoszenia transakcji Komisja zwykle ma łącznie 25 dni roboczych na podjęcie decyzji o zatwierdzeniu (etap I) lub wszczęciu szczegółowego dochodzenia (faza II).