Pytany o pierwsze działania w nowej roli Woźny powiedział, że będzie to "przede wszystkim remanent stanu wykonywania programu +Czyste powietrze+, żeby sobie powiedzieć, co zostało zrobione, gdzie i co musimy przyśpieszyć".

"Trzeba doprowadzić do tego, żeby wszystkie agendy rządu, wszystkie ministerstwa pracowały w jednym rytmie - po to, żeby ten program był realizowany. I takie jest moje zadanie - żeby nadzorować, koordynować pracę wszystkich resortów, doprowadzić do tego, żeby ten program był spójny, uzgodniony ze wszystkimi resortami i doprowadzić do tego, żeby uporządkować też sposób wydawania publicznych pieniędzy na poprawę jakości powietrza w Polsce” - powiedział.

Jak podkreślił, sposób wydawania publicznych pieniędzy przeznaczonych na ten cel "wydaje się być największą bolączką".

Dotychczas Woźny pełnił funkcję wiceministra przedsiębiorczości i technologii, gdzie odpowiadał za problem walki ze smogiem w Polsce. W poniedziałek znalazł się w grupie 17 odwołanych przez premiera wiceministrów.

Jak zapewnił w Poznaniu, dotyczące go zmiany nie mają wpływu na tempo prac rządu związanych z walką ze smogiem, bo ono "i tak było bardzo energiczne".

"Tempa to w żaden sposób nie zmienia, natomiast daje to dużo większy komfort funkcjonowania. Występowanie w roli pełnomocnika premiera znacząco ułatwia wykonywanie funkcji koordynacyjnych. Mam pełne przekonanie, że to umocowanie, które mam w tej chwili, ten zakres pełnomocnictwa od pana premiera, będzie bardzo przydatny do tego, żeby zajmować się sprawami, które mi powierzono” – dodał Woźny.

Podkreślił, że przy walce o lepsze powietrze w Polsce potrzebne jest ścisłe współdziałanie struktur rządowych i samorządów.

"Rząd ma zdolność doprowadzenia do tego, żeby obowiązywały i porządkowały rzeczywistość przepisy prawa – jak ta ustawa o normach jakości paliw, która doprowadza do tego, że usuwamy z palenisk domowych te najbardziej szkodliwe paliwa stałe. Też na poziomie regulacji centralnych wprowadzamy świadectwa jakości paliw, czyli coś, czego Polacy do tej pory nigdy nie mieli. Na składzie węgla nie wiedzieli, co kupują. To są zadania rządu, tutaj samorząd nie jest w stanie rządu wręczyć. Natomiast jeżeli chodzi o dotarcie do ludzi potrzebujących pomocy, to rząd tego nie zrobi - potrzebuje pomocy samorządu" - powiedział.

Jako przykład takiej współpracy podał pilotaż programu termomodernizacji domów, który ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w piątek, że powierzenie funkcji pełnomocnika rządu ds. programu "Czyste powietrze" Piotrowi Woźnemu "ma na celu jeszcze bardziej efektywną realizację jednej z najważniejszych deklaracji z grudniowego expose premiera Morawieckiego dotyczącej naprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy".

Jak dodano, będzie to służyć również działaniom naprawczym, które Polska musi podjąć, aby uniknąć płacenia kar po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 lutego 2018 r., który stwierdził, że Polska w latach 2007-2015 nie ustanowiła skutecznego systemu ochrony swoich obywateli przed zanieczyszczonym powietrzem.

Piotr Woźny przyjechał do Poznania na spotkanie z mieszkańcami poświęcone działaniom rządu ws. walki ze smogiem. (PAP)