W ciągu pięciu lat na Morzu Bałtyckim powstanie pierwsza polska morska elektrownia wiatrowa. Inwestycja nosząca nazwę „Bałtyk Środkowy III” ma zostać zrealizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w pasie zlokalizowanym około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie).

W miejscu, gdzie planowana jest budowa, głębokość morza waha się między 25 a 40 m, a średnia prędkość wiatru wynosi 9 - 10 m/s. Wysokość wiatraków (275 m n.p.m) będzie aż o 44 metry większa niż wysokość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Natomiast średnica śmigła będzie wynosić aż 200 m.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Polenergia w komunikacie prasowym informuje, że harmonogram działań przewiduje trzyletni okres na przygotowanie projektu technicznego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić w 2019 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Natomiast pierwszy prąd popłynie do polskiego wybrzeża najwcześniej za 5 lat (lata 2021-22). Okres eksploatacji Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III przewidziany jest na 25 lat.

Czytaj: Na Bałtyku powstanie polska farma wiatrowa >>>

- Za kilka lat właśnie energetyka odnawialna będzie jeszcze bardziej ceniona, bo nie tylko jest najzdrowsza i najlepsza dla klimatu, ale też stanie się najtańszym źródłem energii - prognozuje na łamach "Gazety Wyborczej" Robert Stankiewicz z Polenergii. - W dłuższej perspektywie żaden kraj od tego nie ucieknie.

Morskie elektrownie wiatrowe coraz popularniejsze
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 r. w Europie, rozpoczęto inwestycje w morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld euro - wynika z raportu WindEurope. Całkowita zainstalowana zdolność produkcyjna morskiej energii wiatrowej w Europie wynosi obecnie 11,538 MW.

W czerwcu ministrowie energii z 9 krajów europejskich, celem wzmocnienia współpracy w zakresie morskiej energii wiatrowej, podpisali Memorandum of Understanding (MoU) i Programu Prac w celu wzmocnienia współpracy w zakresie morskiej energii wiatrowej. Równolegle 11 firm energetycznych podpisało deklarację w celu zmniejszenia kosztów wiatrowych typu offshore.

(Polenergia/PAP/Gazeta Wyborcza/DL)

Czytaj: Rekordowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe >>>