Programem na Pomorzu Zachodnim będzie objętych blisko 44 tys. dzieci - uczniów klas I-III.

W regionie liczba szkół uczestniczących w tym programie powiększa się z roku na rok. W pierwszym semestrze 2010 r. było to ok. 330 szkół - zaznaczono w dziale promocji Oddziale ARR.

W Zachodniopomorskiem porcje owoców, warzyw i soki dowozi do szkół dziesięciu dostawców.

Ostatnio nie notujemy problemów z dostawami. W poprzednich edycjach zrezygnowano z jednego dostawcy, który nie spełniał warunków umowy - poinformowano w ARR.

W województwie zachodniopomorskim uczestniczy w programie ok. 80 proc. szkół podstawowych. Trafiają do nich świeże owoce: jabłka, gruszki, truskawki oraz świeże warzywa: marchew, rzodkiewki, papryka słodka. Do szkół dowożone są też soki owocowe, warzywne oraz owocowo–warzywne. @page_break@

W ramach programu przez 10 wybranych tygodni semestru każde dziecko otrzyma po 23 porcje owoców i warzyw, tj. przez trzy tygodnie - po trzy porcje owocowo-warzywne w tygodniu oraz przez siedem tygodni - po dwie porcje w tygodniu. Jednorazowo porcja jest złożona z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.

W drugim semestrze trwającego roku szkolnego w całym kraju w programie uczestniczy ponad 10 tys. szkół podstawowych, o ponad 400 więcej niż w pierwszym semestrze. Dostawy owoców i warzyw są organizowane przez 106 zatwierdzonych dostawców, a siedem szkół samodzielnie przygotowuje je dla swoich uczniów, w tym jedna z woj. lubuskiego.

W całej Polsce programem objętych jest ponad 950 tys. uczniów klas I-III, co stanowi 86 proc. ogólnej liczby dzieci w tym wieku. Celem programu jest zachęcanie ich do jedzenia świeżych owoców i warzyw oraz zwiększenia wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania.

Budżet polskiego programu na rok szkolny 2012/2013 wynosi ok. 12 mln euro, z czego 75 proc. pokrywa UE.

Komisja Europejska opublikowała już budżet tego programu na następny rok szkolny - 2013/2014 - wynosi on 90 mln euro. Polska dostanie w przyszłym roku na ten cel 9,1 mln euro, przy czym stopień dofinansowania wyniesie nadal 75 proc. 

epr/ je/