Sprawa dotyczy informacji, że 7 grudnia br. spółka PKN Orlen podpisała umowę przedwstępną na nabycie 100 proc. akcji wydawnictwa Polska Press. Dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa, a także czytelników wielu gazet i czasopism lokalnych, m.in. "Dziennika Bałtyckiego", "Polska The Times" czy "Dziennika Polskiego".

Czytaj: UOKiK zdecyduje, czy Orlen przejmie wydawcę lokalnych gazet i czasopism>>
 

UOKiK oceni wpływ przejęcia na rynek

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press. Urząd musi m.in. ocenić, czy ta transakcja nie wpłynie negatywnie na rynek medialny, ponieważ ten koncern paliwowy jest też znaczącym dystrybutorem prasy w Polsce. - Planowana koncentracja polega na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku (PKN Orlen) kontroli nad Polska Press sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (Polska Press). PKN Orlen jest największą firmą z sektora rynków paliw i energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska Press to wiodąca spółka jednej z największych grup medialnych w Polsce, będąca liderem na rynku mediów regionalnych i lokalnych - poinformował UOKiK. W komunikacie nie zwrócono jednak uwagi na to, że w sieci stacji benzynowych Orlenu prowadzona jest także sprzedaż gazet i czasopism. Jeśli więc dojdzie do przejęcia Polska Press, Orlen będzie jednocześnie wydawcą i dystrybutorem prasy. 

 


Rzecznik pyta o kontrolną funkcję prasy

W czwartek pismo w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasza Chróstnego wystosował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.  Jak napisał, zakup przez PKN Orlen prywatnego koncernu medialnego Polska Press rodzi wiele zagrożeń. - Trudno się spodziewać, aby media kontrolowane przez państwo prawidłowo wykonywały swą kontrolną funkcję - zauważ Adam Bodnar. I przypomina, że konstytucyjna zasada wolności prasy wyklucza jej prawne podporządkowanie władzom politycznym - choćby pośrednie. - Inaczej wolna prasa, której cechą jest krytycyzm wobec władzy, może się przekształcić w zależne od niej biuletyny informacyjne i propagandowe, a koncentracja w jednym koncernie druku prasy, jej wydawania i kolportażu to próba powrotu do niechlubnych tradycji RSW „Prasa-Książka-Ruch” z PRL - napisał RPO do prezesa UOKiK. 

Posłowie sprawdzą, jak UOKiK to bada

W piątek z kontrolą poselską do Urzędu wybrali się posłowie Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński i Arkadiusz Marchewka. Chcą sprawdzić m.in. czy Urząd bada planowane przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Przestrzegali, że transakcja może niekorzystnie wpłynąć na rynek prasy. - Przeprowadzimy kontrolę związaną z przejęciem przez Orlen grupy Polska Press. Chcemy też sprawdzić czy UOKiK bada także fakt, że Polska Press poprzez nowego właściciela będzie powiązana, również kapitałowo, z bardzo istotnym na rynku kolporterem prasy, czyli ze spółką Ruch S.A. - powiedział poseł Konwiński. Według niego takie powiązanie może ograniczać konkurencję i tym samym zaburzać rynek wydawniczy w Polsce. - Możemy sobie wyobrazić preferowanie przez Ruch S.A. tytułów należących do Polska Press, w związku z tym, że będą miały tego samego właściciela, co istotny kolporter na rynku kolportażu prasy - zaznaczył poseł KO.

Czytaj: Przejmując lokalne media Orlen może zagrozić konkurencji>>