Pytanie:
Wnioskodawca, powołując się na ustawę z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. oraz ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. zwrócił się z prośbą do burmistrza o udostępnienie kopii wniosku właściciela działki oraz decyzji zezwalającej na usunięcie drzew. Gmina jest w posiadaniu przedmiotowej decyzji, którą otrzymała jako strona, natomiast samo postępowanie prowadził starosta, gdyż działka stanowi własność gminy, lecz oddana jest w użytkowanie wieczyste (decyzja wydana przed wejściem w życie nowelizacji u.o.p. 28 sierpnia 2015 r.).

Czy należy udostępnić samą decyzję (gmina nie posiada wniosku inwestora) oraz pobrać opłaty za jej wyszukanie i skopiowanie?

Odpowiedź:
Tak.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 8 u.o.o.ś., organ obowiązany jest do udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie, które są w jego posiadaniu lub które są dla niego przeznaczone. W przypadku opisanym w pytaniu obowiązek ten dotyczy jedynie decyzji o zezwoleniu na usunięcie drzew (które jest w posiadaniu organu i które jest dla niego przeznaczone). Organ nie posiada wniosku o ww. zezwolenie, ani też nie ma podstaw do żądania do przedłożenia kopii wniosku od wnioskodawcy czy też starosty.

Zezwolenie na usunięcie drzew jest informacją o środowisku i jego ochronie w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 3 u.o.o.ś. (informacje dotyczące środków administracyjnych). Ich udostępnienie podlega stosownym opłatom - art. 26 ust. 2 u.o.o.ś. oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów