Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Kto jest zobligowany do ponoszenia opłat podwyższonych za korzystanie ze środowiska?

 

Odpowiedź:
Podstawowym środkiem finansowo-prawnym ochrony środowiska jest opłata za korzystanie ze środowiska. Ponoszona jest ona przez podmiot korzystający ze środowiska za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód i składowanie odpadów - por. art. 273 w zw. z art. 275 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.


Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 20 p.o.ś., przez podmiot korzystający ze środowiska rozumie się:

  • a) przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.) - dalej u.s.d.g., a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
  • b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu u.s.d.g.,
  • c) osobę fizyczną niebędącą podmiotem, o którym mowa w lit. a, korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.


Wyżej wymienione podmioty powinny we własnym zakresie obliczyć wysokość należnej opłaty i następnie wnieść ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.


W przypadku natomiast, gdy podmiot korzystający ze środowiska nie posiada wymaganego pozwolenia lub innej decyzji, wówczas, zgodnie z art. 276 ust. 1 p.o.ś., ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.


Opłata podwyższona jest instrumentem o charakterze represyjnym stosowanym w przypadku, gdy zobowiązane podmioty korzystające ze środowiska nie mają pozwolenia na takie korzystanie. Jest to odrębna instytucja od kary pieniężnej, która ponoszona jest za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska ustalonych decyzją administracyjną. Do opłat podwyższonych stosuje się przepisy dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska, tj. obowiązek samonaliczenia takiej opłaty przez podmiot korzystający ze środowiska i uiszczenia jej na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.