W Polsce odpady promieniotwórcze powstają z medycznych, przemysłowych i badawczych zastosowań energii jądrowej. Obecnie istnieje tylko jedno składowisko odpadów promieniotwórczych w gminie Różan (woj. mazowieckie). Powstało ono w 1961 r. Konieczna jest więc budowa kolejnych na odpady średnio- i niskoaktywne, pochodzące z dotychczasowych zastosowań energii jądrowej w Polsce.

Zgodnie z przyjętymi przepisami nowe składowiska odpadów promieniotwórczych będą powstawały z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, w oparciu o badania i analizy. Przy ich budowie będzie można stosować tylko takie rozwiązania i technologie, które zostały sprawdzone w praktyce lub w drodze badań i prób.

Projekt MG zakłada także opracowanie „Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Będzie on obejmował całokształt zagadnień gospodarowania odpadami.
Poza tym nowe regulacje zapewniają każdemu obywatelowi dostęp do informacji o składowisku odpadów promieniotwórczych oraz jego wpływie na zdrowie ludzi i środowisko.