Pytanie:
Pytanie dotyczy konkursu zbiórki elektrośmieci. Firma produkująca telewizory zamierza zorganizować konkurs zbiórki elektrośmieci wśród pracowników. W przyszłości firma zamierza przeprowadzić także wskazany konkurs wśród ludności. Konkurs będzie przeprowadzony przy udziale firmy przetwarzającej i zbierającej elektrośmieci, która posiada odpowiednie pozwolenia środowiskowe zarówno na zbieranie, przetwarzanie jak i transport odpadów (elektrośmieci). Czy firma, jako organizator, powinna posiadać pozwolenia na zbieranie elektrośmieci?

Czy zorganizowanie wskazanego konkursu należy zgłosić w urzędzie? Jakich formalności powinna dopełnić firma zajmująca się organizacją przedmiotowego konkursu?



Odpowiedź:
Jeżeli firma okazjonalnie zbiera odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a więc nie jest to jej przedmiot prowadzenia działalności gospodarczej, to jest tzw. nieprofesjonalnym zbierającym, który ma prawo zbierać odpady nie posiadając przy tym zezwolenia na zbierania odpadów. Przepisy z zakresu odpadów nie wymagają przy tym zgłoszenia takiego okazjonalnego zbierania organom (w urzędach) ani spełnienia jakichkolwiek innych formalności urzędowych w tym zakresie.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej u.z.s.e.e., posiadacz zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych jest obowiązany do przekazania go zbierającemu zużyty sprzęt lub podmiotowi uprawnionemu do zbierania zużytego sprzętu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o. Zgodnie z art. 45 ust. 1 u.o., z obowiązku uzyskania odpowiednio zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów zwalnia się podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów).

Należy jednak pamiętać, że podmiot zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów jest obowiązany posiadać umowę zawartą w formie pisemnej pod rygorem nieważności z posiadaczem odpadów posiadającym zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczącą co najmniej nieodpłatnego przyjmowania odpadów. Jednocześnie przedsiębiorcy zbierającego zużyty sprzęt w ramach art. 45 ust. 1 u.o. zwolnieni są z obowiązku zarejestrowania się w rejestrze prowadzonym przez GIOŚ, o którym mowa w przepisach u.z.s.e.e.

Nieprofesjonalny zbierający zwolniony jest również z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadowej. Z kolei w art. 69 ust. 4 u.o. dopuszczono niesporządzania KPO, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Jednakże nie oznacza to, że nieprofesjonalny zbierający nie może potwierdzić KPO wystawionej przez podmiot przekazujący mu zużyty sprzęt. Tak więc serwis, przyjmując odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ma prawo potwierdzić jego przyjęcie na KPO.

Należy przy tym podkreślić, że takie jednorazowe zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie jest odbieraniem odpadów komunalnych, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g., gdyż odbieranie odpadów w u.u.c.p.g. jest traktowane jako odbieranie odpadów z miejsca, które jest źródłem ich powstawania (w tym przypadku odpady te powstały w innym miejscu).