Jeśli obcięcie większej ilości gałęzi jest konieczne, warto rozłożyć te prace na klika lat. Dzięki temu drzewo będzie zdrowsze, bo łatwiej przystosuje się do usunięcia dużej części liści, które dostarczają niezbędnych związków organicznych dla rośliny.

Co ważne, usunięcie zbyt dużej części korony drzewa podlega wysokiej karze pieniężnej za jego zniszczenie, w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Dotyczy to usunięcia powyżej 50% korony drzewa (tzw. ogłowienie), ponieważ po przeprowadzeniu takich cięć istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że drzewo po kilku latach obumrze lub będzie trwale osłabione. Niemniej, w przypadku gdy doszło do takich cięć, a nie jest wykluczone, że drzewo zachowa żywotność, termin płatności kary jest odraczany na 3 lata i kara jest umarzana, jeżeli drzewo zachowa żywotność.

Prawo dopuszcza cięcia w koronie drzewa jedynie wówczas, gdy gałęzie są obumarłe lub nadłamane. Mogą być usuwane również gałęzie wchodzące w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi, choćby te, które uniemożliwiają poruszanie się chodnikiem lub dotykają elewacji budynku. Za prawidłową pielęgnację uznaje się także kształtowanie koron młodych drzew (do 10 lat) i utrzymywanie nadanego im kształtu. Tu przykładem mogą być tradycyjnie ogławiane wierzby czy formowanie drzew w miejscach reprezentacyjnych.

Więcej informacji o ochronie zadrzewień na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: www.gdos.gov.pl/ochrona-zadrzewien.

www.gdos.gov.pl