Pytanie:
Kto ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie warunków określonych w decyzji środowiskowej - inwestor danego przedsięwzięcia, czy generalny wykonawca? Decyzje środowiskowe dla danego przedsięwzięcia są wydawane na wniosek inwestora. Czy w momencie stwierdzenia przez organ nieprawidłowości z wywiązywania się z wymagań decyzji środowiskowej inwestor jest podmiotem odpowiedzialnym?

Odpowiedź:
Inwestor.

Uzasadnienie:
Za niestosowanie się do warunków określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach odpowiada adresat tej decyzji, czyli inwestor. Odpowiedzialność wykonawcy robót za nieprawidłowości w realizacji inwestycji może być dochodzona na drodze cywilnej.

Adresat decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest "zobowiązanym" w rozumieniu art. 1a pkt 20 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w odniesieniu do którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Egzekucji administracyjnej podlegają tu obowiązki o charakterze niepieniężnym określone w decyzji środowiskowej, które nie zostały uwzględnione w dalszych, wymaganych dla danego przedsięwzięcia decyzjach - art. 86c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś.

Czym innym jest naruszanie określonych warunków decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które od dnia 1 stycznia 2017 r. podlega administracyjnym karom pieniężnym. W tym kontekście mowa jest o "podmiocie naruszającym warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach" w szczególności podczas realizacji przedsięwzięcia, przez którego można rozumieć każdego, też wykonawcę robót (art. 136a u.o.o.ś.). 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami