Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy przedsiębiorstwa mogą przekazywać niektóre rodzaje odpadów przeznaczonych do selektywnego zbierania przedsiębiorcy do odzysku, jeżeli nie został on wybrany w wyniku przetargu?


Pytanie:

Usługa w zakresie odbierania odpadów komunalnych przez gminę zgodnie z uchwalonym regulaminem dotyczy również nieruchomości zarządzanych przez przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa złożyły stosowne deklaracje, wskazując selektywny sposób gromadzenia odpadów oraz rodzaj i ilość pojemników wykorzystywanych do zbierania odpadów. Niektóre rodzaje wytwarzanych odpadów przewidzianych do selektywnego zbierania przez gminę jako tzw. odpady surowcowe objęte są decyzją na wytwarzanie odpadów, wydaną przez właściwy organ ochrony środowiska.


Czy w związku z podpisaną deklaracją tego rodzaju odpady muszą być przekazane do gminy, czy przedsiębiorstwo może je przekazać innemu uprawnionemu przedsiębiorcy do odzysku w tym recyklingu, jeżeli warunki współpracy są korzystniejsze, a do gminy przekazywać tylko selektywnie zebrane organiczne (tzw. mokre) odpady komunalne?

Odpowiedź

Czy przedsiębiorca eksploatujący linię do wytwarzania paliw alternatywnych może tego rodzaju odpady tzw. suche zagospodarować we własnej linii do odzysku odpadów zgodnie z posiadaną decyzją urzędu marszałkowskiego?

Odpowiedź:
Odpady surowcowe selektywnie zbierane mogą być przekazywane (sprzedawane) w punktach skupu surowców wtórnych zarówno przez przedsiębiorców, jak i właścicieli nieruchomości – osoby fizyczne.

Przedsiębiorcy mogą przekazywać do gminy wyłącznie zmieszane odpady komunalne, wtedy jednak w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą zadeklarować, że nie będą prowadzić selektywnej zbiórki odpadów, a co za tym idzie uiszczać wyższą opłatę za gospodarowanie tymi odpadami.

Przedsiębiorcy posiadający decyzję na przetwarzanie odpadów polegające na wytwarzaniu paliw alternatywnych mogą wykorzystywać w tym celu wytwarzane przez siebie odpady komunalne, jednakże w decyzji odpady te muszą być ujęte.


Uzasadnienie:

Ani ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., ani ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. nie wykluczają funkcjonowania punktów skupu odpadów działających na zasadach komercyjnych, gdzie mogą zbierać je posiadacze odpadów komunalnych selektywnie zebranych, takich jak papier, szkło czy złom. Punkt skupu surowców wtórnych nie jest punktem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, o którym mowa w u.u.c.p.g., którego organizację musi zapewnić gmina.

Zgodnie z art. 20 ust. 7 pkt 2 u.o., zakazuje się przetwarzania pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz pozostałości z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, o ile są przeznaczone do składowania, poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone.

Z ww. zapisu wynika, że nie dotyczy on odpadów przeznaczonych do przetwarzania, w tym przekazywanych do produkcji paliwa alternatywnego. Przetwarzaniem odpadów komunalnych wytworzonych w zakładzie może zajmować się ich wytwórca, jeśli posiada zezwolenie na ich przetwarzanie wydane w trybie art. 43 ust. 2 u.o.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.