Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy odpady opakowaniowe po substancjach lub produktach wykorzystywanych w instalacji wlicza się do masy wytwarzanych odpadów, aby móc określić, czy wymagane jest pozwolenie na wytwarzanie odpadów?


Odpowiedź:

Osobiście uważam, że tak. Pragnę jednak zaznaczyć, że spotkałam się z zupełnie odmienną interpretacją tego zagadnienia. W mojej ocenie, odpady opakowaniowe po surowcach i materiałach wykorzystywanych w instalacji stanowią odpady, których wytworzenie jest spowodowane eksploatacją instalacji. Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) – dalej p.o.ś., eksploatacja instalacji lub urządzenia to użytkowanie instalacji lub urządzenia oraz utrzymywanie ich w sprawności.

W tym kontekście stoję na stanowisku, że to właśnie użytkowanie instalacji oraz utrzymywanie jej w sprawności powoduje wytwarzanie odpadów opakowaniowych po surowcach i materiałach w niej stosowanych. Dlatego uważam, że odpady tego rodzaju powinny być uwzględnione przy określeniu ilości odpadów wytwarzanych związku z eksploatacją danej instalacji. Jeżeli odpady są wytwarzane w ilościach przekraczających progi, o których mowa w art. 180a p.o.ś., wówczas na podstawie art. 180 pkt 3 p.o.ś. wymagane jest uzyskanie pozwolenia wytwarzanie odpadów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.