Dwa zakłady posiadają pozwolenie wodnoprawne na wspólne korzystanie z wód (każdy z nich na szczególne korzystanie). Oba wprowadzają wody opadowe i roztopowe tym samym istniejącym wylotem do rowu melioracyjnego. Obecnie jeden z nich (i nie jest to zakład główny) rozbudowuje się, zatem zwiększy ilość odprowadzanych wód i planuje odprowadzać wody innym wylotem (odłączając się od dotychczasowego wylotu). Jak postąpić w takim przypadku?


Odpowiedź:

W mojej ocenie, planowane zamierzenie polegające na odłączeniu się jednego z zakładów od dotychczasowego wspólnego systemu odprowadzania przedmiotowych wód – jak rozumiem, opartego na instytucji art. 130 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. – generalnie będzie wiązało się z potrzebą modyfikacji istniejącego w tym zakresie statusu prawnego.


Dlatego też zainteresowane zakłady powinny wystąpić do właściwego organu o wygaszenie tej decyzji. Przy czym, w zależności od jej konstrukcji, przykładowo może to być wniosek o wygaszenie tej części decyzji, która dotyczy zakładu planującego się odłączyć oraz o jednoczesne pozostawienie części decyzji odnoszącej się do drugiego zakładu.


Oczywistym jest także, że zakład, który przewiduje zrealizować własny system zakończony wylotem służącym do odprowadzania wód opadowych do środowiska powinien uzyskać stosowne pozwolenia wodnoprawne w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 i 3 pr. wod.