Pytanie:
Od kiedy przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

Odpowiedź:
W opisanym w pytaniu stanie faktycznym, sprawy organ rozpatrując złożony w dniu 09.05.2018 r. przez stronę wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego winien przyznać stronie prawo do tego świadczenia w związku ze sprawowaniem opieki nad synem, począwszy od dnia, kiedy strona zrezygnowała z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem, legitymującym się znacznym stopniem niepełnosprawności, tj. od 25 kwietnia br., bowiem strona dopiero od tego dnia spełnia warunki do przyznania wnioskowanego świadczenia.

 

Zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego reguluje przepis art. 17 ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1952) - dalej u.ś.r. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1111 ze zm.),
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (art. 17 ust. 1 u.ś.r.).

Kwestię ustalenia daty początkowej przyznawania świadczeń rodzinnych reguluje przepis art. 24 ust. 2 u.ś.r., w myśl którego prawo do świadczeń rodzinnych co do zasady ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego. Jednakże podstawę określenia terminu pierwotnego świadczenia pielęgnacyjnego może stanowić także przepis art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych. W myśl którego, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jak wynika z przedstawionego w treści pytania stanu faktycznego, skoro strona złożyła w dniu 9 maja 2018 r. wniosek o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem, a wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności złożyła w dniu 12.01.2018 r. i orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności zostało wydane w dniu 25 kwietnia 2018 r. przy założeniu, że ustalony stopień niepełnosprawności syna strony datuje się od 12 stycznia 2018 r., to w tej sytuacji stwierdzić należy, że został zachowany termin, o którym mowa w przepisie art. 24 ust. 2a u.ś.r. i stronie przysługiwałoby to świadczenie. Tym samym strona spełniałaby warunki do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od stycznia 2018 r.

Jednakże z uwagi na to, że wnioskująca o przyznanie świadczenia pozostawała w zatrudnieniu do 24 kwietnia 2018 r. świadczenie to będzie jej przysługiwało od dnia rezygnacji z zatrudnienia, tj. od 25 kwietnia br., bowiem wcześniej nie spełniała warunków do jego przyznania w tym wskazanego w treści cytowanego wyżej przepisu warunku rezygnacji z zatrudnienia bądź nie podejmowania zatrudnienia.