Zapowiadana wczoraj przez prezesa PiS nowelizacja ws. zezwoleń na wycinkę drzew potrzebuje czasu, by wejść w życie. Nawet jeśli na najbliższym posiedzeniu zajmie się nią Sejm, minie kolejnych kilka dni masowej wycinki - alarmują ekolodzy. Szczegóły zmian nie są jeszcze znane. Ekolodzy jednak już dziś wskazują na obowiązujące ograniczenia w wycince - chodzi o przepisy o ochronie ptaków. Od 1 marca do 15 października trwa bowiem umowny okres lęgowy, który co prawda nie chroni drzew, ale chroni ptasie gniazda, które się na nich znajdują. Jeśli więc na drzewie znajduje się miejsce lęgowe ptaków, to nie można go wyciąć bez zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Za naruszenie tego obowiązku grozi grzywna lub areszt.

Jak przypomina Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 16.12.2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. Aż do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania. Rozporządzenie zakazuje m.in. „niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”, „niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, mrowisk, nor, legowisk, żeremi, tam, tarlisk, zimowisk lub innych schronień” dziko występujących zwierząt, należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową.

Podobna ochrona dotyczy więc także drzew, na których swoje gniazdo lub siedlisko mają m.in. wiewiórka pospolita, nietoperze: nocek Bechsteina, borowiaczek i borowiec olbrzymi oraz owady: pachnica dębowa, kozioróg dębosz, średzinka, nadobnica alpejska (gatunek z Polskiej Czerwonej Księgi), zgniotek cynobrowy i szkarłatny oraz kozioróg bukowiec.

Drzewa, na których gniazdują wymienione wyżej gatunki oraz wszystkie chronione gatunki ptaków oraz drzewa w okolicy gniazd, które stanowią ich miejsca żerowania nie mogą być wycięte bez zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Sposobem na powstrzymanie wycinki drzew jest też wpisanie obiektu, na terenie którego się one znajdują, do rejestru zabytków.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami