Inwestor rezygnuje z dalszej części inwestycji ze względów finansowych. Inwestycja jest wykonana zgodnie z pozwoleniem na budowę.


Jak powinien postąpić inwestor które chce dokonać odbioru końcowego i uzyskać pozwolenie na użytkowanie od PINB?

Czy powinien zwrócić się do wydziału architektury o zmianę pozwolenia na budowę (ograniczenie jego zakresu)?

Odpowiedź

Inwestor, który zamierza przystąpić do użytkowania części inwestycji powinien złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie tej części. Nie jest konieczne występowanie do organu administracji architektoniczno-budowlanej o zmianę pozwolenia na budowę.

Uzasadnienie

Podstawą do rozpoczęcia i kontynuowania robót budowlanych jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę – zob. art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. Z decyzji tej wynika prawo inwestora do realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Inwestor może (ale nie musi) realizować całości inwestycji objętej decyzją o pozwoleniu na budowę. Część inwestycji, która ma zostać oddana do użytkowania musi być zgodna z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu oraz warunkami pozwolenia na budowę.


Organ nadzoru budowlanego będzie mógł wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie części inwestycji, pod warunkiem, że po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli z art. 59a pr. bud., stwierdzi, że spełnione są warunki określone w art. 59 ust. 1 pr. bud. W każdym przypadku stwierdzenia w trakcie obowiązkowej kontroli istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innego naruszenia warunków pozwolenia na budowę organ nadzoru budowlanego zobligowany jest do wydania decyzji o odmowie pozwolenia na użytkowanie – wyrok WSA z dnia 8 marca 2010 r., VII SA/Wa 2399/09, LEX 607063. Należy również pamiętać, że decyzja o pozwoleniu na użytkowanie może zostać wydana dla budowy zakończonej. O zakończeniu budowy można mówić wówczas, gdy obiekt jest w takim stanie techniczno-budowlanym, by mógł być przeprowadzony jego odbiór i aby można go było przekazać do normalnej eksploatacji i użytkowania – zob. wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2012 r., II OSK 2038/10. Natomiast nie jest uzasadnione wystąpienie do organu administracji architektoniczno-budowlanej o zmianę pozwolenia na budowę, jeśli zrealizowano część inwestycji, a wykonane roboty budowlane są zgodne z decyzją o pozwoleniu na budowę.