Ustawa modyfikuje definicje obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, poważnego wypadku, rekultywacji terenu, zainteresowanej społeczności oraz przemieszczania. Nakłada na posiadacza odpadów obowiązek ich odzysku lub unieszkodliwienia wyłącznie w obiekcie przystosowanym do składowania określonego rodzaju odpadów.

Ustawodawca wskazał, że jednym z celów programu gospodarowania odpadami wydobywczymi jest racjonalne gospodarowanie odpadami wydobywczymi, które musi być realizowane już w momencie projektowania działalności wydobywczej, a nie jak wynika z przepisów dotychczas obowiązujących, w fazie działalności wydobywczej i przy wyborze metody wydobywania kopalin ze złóż oraz ich przeróbki.

Ustawa rozszerza też informacje zawarte w programie gospodarowania odpadami wydobywczymi o łączną ilość poszczególnych rodzajów odpadów wydobywczych przewidzianych do wytworzenia w ciągu prowadzenia działalności objętej planem. Dotychczasowe przepisy zobowiązują posiadacza odpadów do określenia w programie gospodarowania odpadami wydobywczymi łącznej ilości odpadów przeznaczonych do wytworzenia w ciągu roku, bez rozróżnienia na poszczególne rodzaje odpadów. Ustawa nakłada na właściwe organy m.in. obowiązek udostępniania informacji o toczącym się postępowaniu, możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu, sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie 14-dniowy termin ich składania oraz informowania o zakresie i sposobach uwzględnienia uwag zgłoszonych przez stronę społeczną.

Posiadacze odpadów będą mieli 3 miesiące od wejścia w życie nowelizacji na dostosowanie prowadzonej przez nich działalności do zmieniającego się stanu prawnego.