17 lipca weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz.U. poz. 1330).

Zgodnie z rozporządzeniem stawki opłat za usunięcie drzew będą takie same dla całej Polski, a ich wysokość za 1cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm zależeć będzie od dwóch czynników: obwodu pnia oraz gatunku lub rodzaju usuwanego drzewa.

Sposób obliczania opłat został uproszczony poprzez zróżnicowanie stawek opłat tylko dla dwóch kategorii wielkości obwodu pnia drzewa: do 100 cm i od 101 cm. Dla drzew o obwodzie poniżej 100 cm przyjęto odpowiednio niższą stawkę opłaty, ponieważ są to drzewa o niedużych rozmiarach.

Stawki opłat zróżnicowano również ze względu na gatunki i rodzaje drzew. Opłaty za usunięcie gatunków drzew przyrastających wolniej na grubość będą odpowiednio wyższe od drzew szybko rosnących, ponieważ drzewa szybko rosnące wymagają krótszego okresu pielęgnacji niż wolno rosnące o tym samym obwodzie pnia, a tym samym mniejszych nakładów na ich utrzymanie.

Przykładowo opłatę za usunięcie klonu zwyczajnego o obwodzie 100 cm na wysokości 130 cm należy obliczyć w następujący sposób: 25zł/cm x 100 cm = 2500 zł.



W przypadku krzewów stawka opłaty za 1 m2 powierzchni krzewu (albo krzewów rosnących w skupisku) została zróżnicowana ze względu na ich powierzchnię oraz gatunek lub rodzaj. Dla gatunków obcych najbardziej inwazyjnych, czyli takich, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany w przyrodzie i stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków, określono niższą stawkę opłaty i nie zróżnicowano jej ze względu na wielkość powierzchni usuwanych krzewów.

Przykładowo opłatę za usunięcie 50 m2 wierzby szarej należy obliczyć w następujący sposób: 40 zł/m2 x 50 m2 = 2000 zł.



Opłaty za usunięcie drzew i krzewów nie są ponoszone gdy nie ma obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie lub gdy usunięcie drzewa podlega zgłoszeniu na podstawie art. 83f ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, czyli w sytuacji gdy drzewa usuwane są na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą z nieruchomości będącej własnością osób fizycznych.

Stawki opłat wskazane w rozporządzeniu będą również służyły do wyliczenia kary za usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami