Opublikowana w piątek dyrektywa 2015/412 w sprawie zmiany dyrektywy 2001/18/WE w zakresie umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu uprawy organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) na swoim terytorium przewiduje, że każdy GMO przeznaczony do uprawy w UE będzie musiał przejść dwuetapową weryfikację.

Etap pierwszy obejmować będzie zatwierdzenie GMO na szczeblu unijnym przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Nawet jeśli dana uprawa GMO zostanie dopuszczona przez EFSA, dany kraj UE będzie miał szansę nie pozwolić na uprawę takiego organizmu na swoim terytorium, uzasadniając zakaz "celami polityki ochrony środowiska, zagospodarowaniem przestrzennym w miastach i na obszarach wiejskich, użytkowaniem gruntów, skutkami społeczno-gospodarczymi, unikaniem obecności GMO w innych produktach, celami polityki rolnej, polityką publiczną". Państwa mogą zakazywać uprawy konkretnego organizmu, ich grup, bądź całości upraw GMO.

Nowe przepisy przewidują też ochronę krajów unijnych przed przypadkowym zasiewem organizmów GMO. Każde państwo członkowskie uprawiające na swoim terytorium zmodyfikowane organizmy będzie musiało zapewnić, że nie dostaną się one do sąsiadów poprzez np. strefy buforowe. Stanie się to jednak dopiero od 3 kwietnia 2017 r.