Strych gimnazjum od wiosny do jesieni zamieszkują przede wszystkim podkowce małe, ale także nocki duże. „Kolonia liczy teraz ponad 230 osobników. Teraz trwa okres godowy i już niedługo będzie można zobaczyć również młode nietoperze” – powiedziała Macura.

Obserwatorium składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać bezpośrednio na strychu przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem wygłuszającym dźwięki oraz nieprzepuszczającym światła ekranem. Przez głośniki słychać ich odgłosy. Na parterze szkoły utworzona została natomiast sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery umieszczone na strychu.

Sonia Gawlas z ośrodka promocji gminy Brenna ma nadzieję, że obserwatorium przyczyni się obalenia mitów na temat nietoperzy. Jak podkreśliła nie są to nieprzyjazne stworzenia. Wręcz przeciwnie – są pożyteczne. Zjadają ogromne ilości komarów, dających się we znaki ludziom.

Macura powiedziała, że obserwatorium powstało jako część projektu ochrony kolonii nietoperzy, który przygotowała gmina Brenna. Całość kosztowała ponad 330 tys. zł. Ponad 280 tys. pochodziło z funduszy UE. „Żeby chronić siedlisko rozrodczego podkowca małego i nocka dużego wykonaliśmy monitoring i odpowiednio zabezpieczyliśmy strych gimnazjum” – powiedziała Macura.

Większość prac przy tworzeniu obserwatorium, które obecnie zostało otwarte, przeprowadzona została w trakcie minionej zimy, gdy nietoperze odleciały do jaskiń w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej.

Obserwatorium jest dostępne w każdy wtorek od godz. 10 do 14, także w wakacje. Turyści mogą przyglądać się nietoperzom także w inne dni tygodnia, ale trzeba się wcześniej umówić za pośrednictwem biura Informacji Turystycznej w Brennej.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. (PAP)

szf/abe/