Wypalanie traw jest u nas złą tradycją, z którą od lat walczą leśnicy, strażacy, policjanci i służby ochrony środowiska. Niesłusznie uważa się, że wypalanie roślinności użyźnia glebę. Jest ono za to nielegalne i bardzo szkodliwe dla zwierząt i roślin, zagraża też bezpieczeństwu ludzi. Zwyczaj ten jest praktykowany głównie na obszarach zaniedbanych rolniczo oraz nieużytkach.

Leśnicy mają nadzieję, że kampania „Świadomi zagrożenia” przyczyni się do zmiany złych nawyków Polaków i zmniejszy liczbę pożarów powstałych z winy człowieka. Tylko w marcu w Lasach Państwowych wybuchło 187 pożarów, spłonęło 77 ha lasów. Aż 30% z nich było spowodowane przerzutami z gruntów nieleśnych. Według statystyk aż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie.

W ramach kampanii już w połowie kwietnia Lasy Państwowe na terenie 10 województw będą realizować działania mające na celu zainteresowanie problemem pożarów lasów. 19 kwietnia ruszy druga odsłona kampanii w mediach, poruszająca m.in. problem wypalania traw oraz podpalania lasu.

Kampania „Świadomi zagrożenia” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz NFOŚiGW.

Źródło: www.lasy.gov.pl