Jak napisano w komunikacie, "memorandum o realizacji wspólnych przedsięwzięć dla zapewnienia skutecznego oczyszczania ścieków miasta dla minimalizacji zanieczyszczeń granicznej rzeki Bug" podpisał prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.
"Sygnatariuszami memorandum ze strony ukraińskiej byli: Mer Lwowa Andriej Sadowy i Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Lviv Vodokanal Walentin Wolski. Podpis na dokumencie złożył również Wiceminister Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy; ministerstwo objęło bowiem patronat nad wspólnymi przedsięwzięciami" - czytamy w informacji prasowej.
Według szacunków modernizacja oczyszczalni we Lwowie (wraz z usuwaniem fosforu) pochłonie ok. 200 mln euro.
W pierwszej kolejności Fundusz pomoże w przygotowaniu dokumentów przetargowych dla opracowania wielowariantowej koncepcji rozbudowy i modernizacji systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków we Lwowie wraz z obiektami towarzyszącymi, a także realizacji samej inwestycji.
Jak czytamy w komunikacie, przedstawiciele NFOŚiGW goszczą także na Białorusi, gdzie rozmawiają o możliwości współpracy przy tamtejszych projektach z zakresu ochrony środowiska oraz deklarowanej pomocy Narodowego Funduszu w ich wdrażaniu. "NFOŚiGW współfinansował już modernizację oczyszczalni w Brześciu na Białorusi, co wpłynęło na polepszenie stanu tamtejszych wód wpływających do Bugu. Fundusz wydatkował wówczas ok. 5,5 mln zł" - przypomina Fundusz.
Zarówno zachodnie obszary Ukrainy, jak i Białorusi, znajdują się w zlewni Bugu (ok. 50 proc. jej powierzchni jest w Polsce), z której zanieczyszczenia trafiają m.in. do Jeziora Zegrzyńskiego - jest źródłem wody dla Warszawskiego Wodociągu Północnego.(PAP)
autor: Katarzyna Fiuk
edytor: Anna Mackiewicz