Czy wykonanie (urządzenie) trasy narciarskiej - biegowej na terenie obszaru Natura 2000 wymaga uzyskania decyzji środowiskowej? Wykonanie trasy narciarskiej nie będzie wymagało prac budowlanych, ale do jej utrzymania będzie wykorzystywany ratrak. Trasa przebiega po terenie, na którym występują stanowiska roślin chronionych. Dla tego terenu nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy w związku z tym należy uzyskać decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunkach zabudowy?


Odpowiedź:

Trasa narciarska wymaga wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji o warunkach zabudowy.

Uzasadnienie:

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 49 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), trasa narciarska jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 i art. 72 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś., decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wymagana jest dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których konieczne jest uzyskanie jednej z decyzji określonych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. lub dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a u.o.o.ś.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647, z późn. zm.) - dalej u.p.z.p., w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego / decyzja o warunkach zabudowy). Trasa narciarska wymagać będzie wydania decyzji o warunkach zabudowy (por.: art. 59 ust. 2 u.p.z.p.), ponieważ w wyniku jej utworzenia nastąpi zmiana zagospodarowania terenu.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.