List przewiduje współpracę badawczą poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, opracowywanie wniosków i rekomendacji oraz przygotowywanie ekspertyz w zakresie szeroko pojętych uwarunkowań inwestycyjnych (technicznych, urbanistyczno-architektonicznych, środowiskowych, społeczno-gospodarczych i in.) dla poszczególnych nieruchomości.

Krajowy Zasób Nieruchomości po raz pierwszy podpisał też porozumienia z mającym siedzibę w Krakowie Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną było również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie Plus. Porozumienie zobowiązuje strony do podejmowania i rozwijania współpracy badawczej w obszarze mieszkalnictwa.

Współpraca pomiędzy Instytutem Rozwoju Miast i Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa docelowo będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury.

MIB pracuje nad projektem rozporządzenia o połączeniu Instytutu Rozwoju Miast i Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury. Instytut będzie centrum naukowym, którego misją będzie zdobywanie i propagowanie wysokiej jakości wiedzy w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, gospodarki przestrzennej, kształtowania i ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a także gospodarki nieruchomościami.

Da to Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa narzędzie umożliwiające tworzenie propozycji rozwiązań prawnych, których zastosowanie sprzyjać będzie rozwojowi kraju w różnych obszarach, tj. ekonomiczno-gospodarczym, społeczno-kulturowym, przyrodniczym i naukowym, stanowiąc tym samym istotny element wsparcia dla zrównoważonego rozwoju urbanizacji w Polsce oraz troski o wysoką jakość życia obywateli, tj. dla wyzwań stojących przed współczesną administracją.

Połączenie obu instytutów i ich restrukturyzacja pozwoli na utworzenie jednostki badawczej wpisującej się w aktualną strategię rozwoju nauki w Polsce na najbliższe lata, współpracującej ściśle z ministrami zainteresowanymi problematyką polityki przestrzennej, skutecznie konkurującej na rynku krajowym, a także prowadzącej szerszą współpracę międzynarodową.

Źródło: www.mib.gov.pl, stan z 10.11.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami