Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
We wspólnocie mieszkaniowej lokator lokalu gminnego zgłosił do zarządu, że zatkana jest kanalizacja. Zarządca wysłał hydraulika. W trakcie sprawdzania kanalizacji okazało się, że zatkana jest kanalizacja w lokalu, a nie w pionie. Ponieważ w wyniku zatkania zalewane były poniższe lokale, hydraulik udrożnił kanalizację. Zarządca obciążenie za udrożnienie kanalizacji w lokalu przesłał do właściciela - gminnego zarządcy lokalu. W odpowiedzi zarządca gminny zażądał obciążenia kosztami bezpośrednio lokatora, gdyż gmina jako właściciel nie zlecała usługi, a zgodnie z art. 6b ust. 2 pkt 8 u.o.p.l. to na najemcy spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji urządzeń sanitarnych, w tym usuwania niedrożności.
Czy zarządca lokalu gminnego ma rację?
Dla wspólnoty stroną jest właściciel, a nie lokator.

Odpowiedź

W myśl art. 6b ust. 2 pkt 8 u.o.p.l. najemcę obciąża naprawa i konserwacja przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności. Z powyższego wynika, wprost, iż w niniejszym przypadku koszty z tytułu naprawy przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych będą należały do najemcy lokalu mieszkalnego, a nie do właściciela.

Uzasadnienie
Przepis art. 662 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny- dalej k.c. nakłada na wynajmującego obowiązek utrzymywania rzeczy wynajmowanej w stanie nadającym się do umówionego użytku przez cały czas trwania umowy najmu. Zasady określone w ww. przepisie nie mają jednak zastosowania do najmu lokali wchodzących w skład publicznych zasobów mieszkaniowych w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – dalej u.o.p.l., gdyż w odniesieniu do takich lokali stosuje się do obowiązków najemcy i wynajmującego przepisy art. 6a i 6b u.o.p.l. W myśl art. 6b ust. 2 pkt 8 u.o.p.l. najemcę obciąża naprawa i konserwacja przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności. Z powyższego wynika wprost, iż w niniejszym przypadku koszty z tytułu naprawy przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych będą należały do najemcy lokalu mieszkalnego, a nie do właściciela. Tak więc, zarządca lokalu gminnego ma rację żądając obciążenia kosztami bezpośrednio lokatora – najemcę.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .