PAA prowadzi dozór jądrowy (monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce) 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. "Zarówno nad Polską, jak i w Europie poziom promieniowania jonizującego nie odbiega od normy. Nie ma zagrożenia radiacyjnego" - zapewnia Polska Agencja Atomistyki.

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by nie przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

"Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Mogą po nim wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka skórna, obrzęk ślinianek, ból głowy, skurcz oskrzeli i zaburzenia układu pokarmowego. Ponadto możliwe jest wystąpienie m.in. nadczynności tarczycy, spowodowanych jodem chorób autoimmunologicznych (choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto), spowodowanej jodem niedoczynności tarczycy. Odnotowano też przypadki zapalenia tarczycy i powiększenia gruczołu tarczowego z wystąpieniem lub bez wystąpienia obrzęku śluzowatego" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

W komunikacie podkreślono, że jeśli pacjent przyjmie za dużą dawkę jodu, może wystąpić zatrucie jodem z ciężkimi działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia oddychania i zaburzenia serca.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów