Pytanie:
Właściciel lasu prywatnego zwrócił się do organu o zmianę klasyfikacji gruntu oznaczonego w ewidencji jako Tr na las. Grunt jest zlokalizowany pod linią wysokiego napięcia.

Czy na takim gruncie jest możliwość prowadzenia gospodarki leśnej? Czy taki grunt starosta może ująć w uproszczonym planie urządzenia lasu jako grunt leśny pod liniami wysokiego napięcia?

Nadmieniam, że art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach - dalej u.l. przewiduje, że gruntem leśnym może być grunt pod liniami energetycznymi.

Odpowiedź:
Na gruncie pod liniami energetycznymi możliwe jest prowadzenie gospodarki leśnej. Na takim gruncie sadzi się niskopienne uprawy leśne. Jednakże, aby zmienić klasyfikację gruntu oznaczonego w ewidencji jako tereny różne (Tr) podstawą jest ocena klasyfikatora gruntu, że faktycznie jest on porośnięty uprawami leśnymi.

Sam zamiar dokonania nasadzeń upraw leśnych pod liniami wysokiego napięcia nie jest podstawą do zmiany klasyfikacji gruntu. Jeżeli grunt Tr jest w momencie sporządzania uproszczonego planu urządzenia lasu porośnięty uprawami leśnymi, to w rejestrze, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu – dalej r.w.p.u.l., należy grunty faktycznie zalesione ująć w wykazie rozbieżności między danymi ewidencyjnymi odnoszącymi się do gruntów objętych sporządzanym uproszczonym planem urządzenia lasu a stanem faktycznym tych gruntów.

Będzie to podstawą do zmiany w rejestrze gruntów i budynków (art. 20 ust. 2 u.l.). Zgodnie z art. 20 ust. 2 u.l., w ewidencji gruntów i budynków uwzględnia się ustalenia UPUL dotyczące granic i powierzchni lasu. Zatem to informacja wynikająca z UPUL dotycząca powierzchni lasu i jego granic jest wiążąca dla starosty, który odpowiada za prawidłowość prowadzonej ewidencji.

Uzasadnienie:
Z ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, wynika, że właściciel gruntu wpisanego do ewidencji gruntów ma obowiązek każdorazowego informowania starosty - podmiotu prowadzącego ewidencję gruntów - o zmianach związanych z gruntem. Musi zatem złożyć wniosek do starosty o przekwalifikowania. Koszty tego postępowania ponosi właściciel przekwalifikowanego gruntu. Jednakże, aby to przekwalifikowanie było możliwe, najpierw w UPUL grunt, który jest de facto gruntem leśnym, musi zostać ujęty w wykazie rozbieżności, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 4 lit. c r.w.p.u.l.

Stwierdzone rozbieżności między stanem faktycznym a rejestrem gruntów i mapą ewidencyjną należy pomierzyć i nanieść na brulion mapy gospodarczej celem ujęcia ich w wykazie rozbieżności i przekazania zleceniodawcy – staroście. Skoro UPUL stwierdza stan faktyczny i nie stanowi wyłącznej podstawy do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów, to uczestnictwo właściciela lasu w pracach terenowych nie jest konieczne. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami