Osoby te podejmują pracę, która nie zawsze jest zgodna z ich wykształceniem. Często obniżają swoje wymagania finansowe lub też decydują się na długie dojazdy do pracy. Ci, którzy jeszcze nie znaleźli odpowiedniego miejsca pracy, mogą skorzystać z projektów umożliwiających zdobycie stażu, nawet w prestiżowych przedsiębiorstwach.

– Przeprowadziliśmy badania, które miały pokazać, jak radzą sobie młodzi ludzie wchodzący dopiero na rynek pracy. Aż 72 proc. studentów bądź absolwentów do 28. roku życia deklaruje, że pracuje, czy to na umowę o pracę, czy na umowę cywilno-prawną. Odbywają też staże lub praktyki. 28 proc. osób nie jest czynnych zawodowo – mówi Katarzyna Merska-Pietra, koordynator ds. komunikacji firmy Gumtree, organizującej program „Start do kariery”.

Młode osoby chętnie podejmują pracę i chcą zdobywać doświadczenie zawodowe u boku doświadczonych pracowników. Tylko 4 proc. studentów i absolwentów decyduje się na założenie własnej firmy.

Młody przedsiębiorca, czyli firma w rękach studenta, czytaj więcej>>>

Zdaniem Katarzyny Merskiej-Pietrak bardzo duży odsetek tych osób pracuje w branży, która nie jest zgodna z ich profilem wykształcenia. Młodzi ludzie są w stanie iść na kompromisy, żeby zdobyć pierwszą pracę i móc pozwolić sobie na taki start do kariery. I te kompromisy, na które najbardziej ich stać, to właśnie praca niezgodna z ich wykształceniem, są też w stanie dojeżdżać dalej do pracy bądź obniżyć swoje oczekiwania finansowe.

Osoby poszukujące pracy, które nie posiadają doświadczenia, na specjalnie przygotowanych stronach internetowych mogą uzyskać wskazówki i porady: jak szukać zatrudnienia, jak wyróżniać się spośród tysięcy kandydatów i na co zwracać szczególną uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych. 

Program "Start do kariery" dostarczy tym osobom wiedzę na temat tego, jak pisać CV oraz jaka jest specyfika poszukiwania pracy w internecie. Będą mieli dać możliwość spotkania się z przedstawicielami firm z różnych branż. To będzie możliwe podczas cyklu warsztatów, które zostaną zorganizowane w pięciu miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu

Wkrótce zacznie działać strona internetowa, na której osoby, które chcą wziąć udział w tym programie, będą mogły się zarejestrować, wypełnić krótki formularz, zarejestrować swoje CV. Najlepsi kandydaci zostaną zarekomendowani firmom, które zgłoszą się do udziału w programie.

 

Cykl „Start do kariery” rozpoczną warsztaty na Politechnice Wrocławskiej, które odbędą się 21 maja.