Podsumowując działania resortu środowiska, minister Szyszko przypomniał, ze Polska w 2018 r. będzie gospodarzem 24. konferencji w sprawie zmian klimatu (COP24). - Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że już po raz czwarty Polska będzie sprawować Prezydencję COP, a po raz trzeci będziemy gościć u nas w kraju tę największą na świecie konferencję poświęconą zmianom klimatu – powiedział minister Szyszko. - Polsce szczególnie zależy, by podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających Porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów - dodał.

Reforma gospodarki wodnej
Od nowego roku wejdzie w życie nowa ustawa regulująca kwestie związane z prawem wodnym. "Resort środowiska, stawiając czoła wieloletnim zaniedbaniom w sferze gospodarki wodnej, przygotował nową ustawę Prawo wodne, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r." - czytamy w komunikacie Ministerstwa.

- Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten akt legislacyjny przewidział także stworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – wyjaśnił minister Szyszko.

Czytaj: Będą sankcje za naruszenie wymogów nowego Prawa wodnego >>>

Działania w Puszczy Białowieskiej
Podsumowując działania resortu, podkreślono że Puszcza Białowieska to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Polski. - Puszcza Białowieska to unikat pod względem bioróżnorodności w skali całej Europy. To, co jest tam od wieków niezmienne, chcemy w dalszym ciągu chronić. Jest to naszym obowiązkiem – podkreślił minister Szyszko. - Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie jej zdrowia – dodał.

Głos w tej sprawie zabierają ekolodzy. - Minister w sprawie Puszczy Białowieskiej od wielu miesięcy nieudolnie kreuje rzeczywistość równoległą. Naturalny element leśnego ekosystemu - kornika - przedstawia jako zagrożenie, martwe drzewa, które są bezcennym siedliskiem wielu rzadkich gatunków uważa za marnotrawstwo desek, a swoją decyzję o rozpoczęciu dewastacji naszego największego przyrodniczego skarbu stara się przedstawić jako sukces - wskazuje Krzysztof Cibor z Fundacji Greenpeace Polska

Ponadto przedstawiciele organizacji ekologicznych podkreślają, że działania Ministerstwa w Puszczy Białowieskiej spotykają się z dezaprobatą opinii publicznej oraz organizacji i instytucji międzynarodowych. - UNESCO i Komisja Europejska wzywają Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki i sprzedaży starych drzew, naukowcy z Polski i całego świata przypominają, że w Puszczy zagrożeniem jest nie kornik tylko harwestery, zdecydowana większość polskiego społeczeństwa mówi "Nie" wycince - podkreśla Krzysztof Cibor z Fundacji Greenpeace Polska. - Wypowiedzi ministra Szyszki na temat Puszczy, takie jak te na konferencji, będą wkrótce pokazywane jako przykłady nieudolnej propagandy sukcesu. Propagandy, której ofiarą wciąż niestety pada najcenniejszy polski las - dodaje.

Gospodarka odpadami
Ministerstwo uruchomiło pilotażowy program dotyczący wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na terenach niezurbanizowanych. Pilotaż, w którym uczestnicy 5 gmin, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Wprowadziliśmy także w całym kraju jednolite zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych w podziale na 5 frakcji (papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne). Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych – zaznaczył minister Szyszko.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Poprawa jakości powietrza
Resort zapewnia, że jego największym priorytetem w zakresie poprawy jakości powietrza jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie. - Do tej pory, dzięki realizacji rekomendacji KERM - Program „Czyste Powietrze” z 25.04.2017 r., udało się m. in. przyjąć strategiczne rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne – powiedział minister Szyszko. Ponadto w komunikacie zaznaczono, że do 2020 r. resort środowiska przeznaczy 10 mld zł na działania poprawiające jakość powietrza.

- Jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza, to Ministerstwo Środowiska było w tym zakresie tak bardzo bezczynne, że podsumowując dwa lata swoich działań mogło się pochwalić jedynie tym, co zrobił w tym czasie inny resort – rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów to efekt prac Ministerstwa Rozwoju i jedyna zresztą obietnica rządu z czternastopunktowej listy programu „Czyste Powietrze”, która została zrealizowana - wskazuje Marek Józefiak z Fundacji Greenpeace Polska. - Minister Szyszko nie wspomniał natomiast o tym, jak ignorował głosy o potrzebie lepszego informowania o zanieczyszczeniach powietrza. Poziomy informowania i alarmowania o stężeniu niebezpiecznego pyłu PM10 są w Polsce trzykrotnie wyższe niż przeciętnie w innych krajach europejskich - dodaje.

- W odpowiedzi na ubiegłoroczny apel Greenpeace i organizacji medycznych o obniżenie tych poziomów resort Jana Szyszki odmówił tłumacząc swoją decyzję niezwykle kuriozalnie: powodowałoby to konieczność częstego ogłaszania stanu alarmowego. Ta odpowiedź zbiegła się w czasie z bezprecedensowo wysokim poziomem zanieczyszczenia w wielu miastach Polski, któremu nie towarzyszyło alarmowanie społeczeństwa, ponieważ obecne przepisy są na to zbyt mało restrykcyjne - podkreśla Marek Józefiak z Fundacji Greenpeace Polska.

Energia geotermalna
Ministerstwo wskazuje, że od początku kadencji podjęto działania mające na celu pobudzenie zainteresowania samorządów i podmiotów prywatnych realizacją zadań zmierzających do wzrostu wykorzystania energii geotermalnej. - Źródła geotermalne w Polsce są unikatowe i przewyższają wielokrotnie nasze zapotrzebowanie, dlatego powinniśmy aktywnie inwestować w geotermię, co jest również priorytetem z punktu widzenia ochrony klimatu – podkreślił podczas konferencji minister Szyszko.

Ochrona polskich lasów
"Prof. Szyszko przypomniał również o ustawie resortu umożliwiającej ochronę polskich lasów przed obcym kapitałem. Dzięki czemu prawo pierwokupu ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe" - czytamy w komunikacie. Resort wskazuje, że efektem przyjętych rozwiązań będzie możliwość powiększenia areału zasobów naturalnych, a także poprawa stanu i kondycji lasów. - Zebraliśmy ponad 3 mln podpisów obywateli w obronie polskich lasów i polskiej ziemi, dzięki czemu nie trafią one w obce ręce – zaznaczył minister Szyszko. - Efekty te są istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, ponieważ sprzyjają trwałości lasów i bezpieczeństwu ekologicznemu kraju – dodał.
(MOS/DL)