Za przyjęciem noweli, autorstwa resortu infrastruktury i budownictwa, głosowało 294 posłów, przeciwko było 34. Od głosu wstrzymało się 112 posłów, w tym członkowie klubu Nowoczesna.
Podczas posiedzenia komisji wprowadzono m.in. zmiany do projektowanej nowelizacji, które określają, do kiedy będą obowiązywały dotychczasowe przepisy. Zgodnie z pierwszą zmianą stare przepisy będą obowiązywały na walnych zgromadzeniach spółdzielni mieszkaniowych, które rozpoczęły się jeszcze przed wejściem w życie zmian. Z kolei druga zmiana precyzuje, że wspólnoty mieszkaniowe powstałe przed wejściem w życie noweli będą podlegały dotychczasowemu prawu.
Nowela dostosowuje obowiązujące przypisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza także ograniczenia podmiotów posiadających status członków do osób, którym przysługuje prawo do lokali. Ponadto określa zasady rozliczeń z tytułu zwrotu wkładu mieszkaniowego.
Eliminuje także bariery w budowaniu nowych mieszkań w ramach spółdzielczych praw lokatorskich, co wpisuje się w realizację założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego
Zmiana przepisów pozwoli zachować stabilizację działań dla spółdzielni mieszkaniowych. Do tej pory zarządy spółdzielni nie posiadały informacji, kiedy osoba będąca spółdzielcą zechce przejąć dany lokal na własność. Teraz ustawa będzie określała, że już w umowie podpisywanej na wstępie spółdzielnia ma prawo określić, który lokal po jakim czasie może zostać wykupiony.
Nowela wprowadza także "zasady waloryzacji wkładu mieszkaniowego w sytuacji, gdy po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest możliwe przeprowadzenie przetargu na jego zbycie" oraz "zasady rozliczania zaewidencjonowanych wpływów i wydatków funduszu remontowego przez spółdzielnię z właścicielami lokali wchodzącymi w skład nieruchomości, na której powstała wspólnota mieszkaniowa".
Kolejna zmiana spowoduje, że osoby, które pełnią funkcje w spółdzielniach mieszkaniowych, nie będą mogły być lustratorami. Do tej pory, jak wskazywali wnioskodawcy projektu, był to powód wielu dyskusji i niezadowolenia ze strony spółdzielców.
Dowiedz się więcej z książki | |
Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz
|
Nowela usprawni działalność spółdzielni poprzez zapewnienie jej członkom "możliwości uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia poprzez pełnomocnika – jeden pełnomocnik może reprezentować jednego członka" oraz "zmienia sposób liczenia głosów podczas obrad walnego zgromadzenia - uchwała Walnego Zgromadzenia będzie podjęta, jeżeli opowie się za nią wymagana w ustawie lub statucie ogólna liczba członków biorących udział w głosowaniu nad tą uchwałą".
Wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński w Sejmie tłumaczył, że dzięki tej zmianie likwidowana jest pewna patologia występująca w spółdzielniach - "część spółdzielni w swoich statutach wyłączyła możliwość udzielania pełnomocnictw i właśnie wtedy osoby, czy to niepełnosprawne, starsze (...) nie mogły zabierać głosu na spółdzielni".
Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe kompetencje dla ministra właściwego ds. budownictwa. Będzie on mógł, na podstawie podejrzenia o naruszeniu przez spółdzielnię prawa, wystąpić do tej spółdzielni o przedstawienie przez nią odpowiednich dokumentów.
Jak mówił Smoliński, obecnie obowiązująca ustawa uniemożliwia MIB jakąkolwiek realną kontrolę. Przedstawiciel resortu, w imieniu ministra budownictwa, może jedynie poprosić daną spółdzielnię o wyjaśnienie wątpliwości. Dodał, że aby nie nadużywać tego narzędzia, takie kontrole będą przeprowadzane nie częściej niż raz w roku.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (jeden artykuł zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od publikacji).(PAP)