- Cieszę się, że trwa dialog ze środowiskiem inżynierów budownictwa, projektantów i architektów w sprawie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie z przedstawicielami samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i architektów.

Resort budownictwa informuje w komunikacie, że członkowie centralnych i okręgowych władz Izby Architektów RP i Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa spotkali się w siedzibie MIB, żeby dyskutować o odpowiedzialności zawodowej, etyce zawodowej i projektowanym przez MIB w ramach prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym przyszłym wzmocnieniu samorządów zawodowych.

- Rola środowisk zawodowych, tych którzy "animują" proces inwestycyjno-budowlany i dialog jest nieoceniona. Dziś myślę, że poprawa relacji pomiędzy ustawodawcą, resortem odpowiedzialnym za budownictwo i środowiskami jest zauważalna. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować propozycje i zmienić - jeśli trzeba, relacje odpowiedzialności zawodowej. Liczymy przy tym na samorząd jako na naszych partnerów, z którymi realizujemy wspólne cele i jesteśmy w stanie je osiągnąć - mówił minister Andrzej Adamczyk.

Rolą samorządu zawodowego jest rozwiązywanie problemów związanych z wykonywaniem zawodu, odpowiadanie na pojawiające się wyzwania i dbanie o standard etyczny członków izb - przypominali organizatorzy spotkania konsultacyjnego z samorządami - wiceminister Tomasz Żuchowski i główny inspektora nadzoru budowlanego Jacek Szer. Uczestnicy spotkania dyskutowali o założeniach nowej ustawy regulującej funkcjonowanie samorządów zawodowych, która będzie obowiązywać po wejściu w życie kodeksu urbanistyczno-budowlanego

Ponadto wiceminister T. Żuchowski zachęcał do wyrażania opinii na ile samorząd potrzebuje wzmocnienia ustawowego, a na ile i w jakich obszarach może jeszcze wykorzystać potencjał obowiązujących regulacji. - Chciałbym, żebyśmy mogli prowadzić szczery dialog w sprawach, które nas czekają. Chodzi o działania i wyzwania, które można podjąć dla wzmocnienia zawodów zaufania publicznego. Żeby członkowie izb wiedzieli, że obowiązkowa przynależność jest nie tylko po to, żeby płacić składki i ubezpieczenie OC - że to coś więcej – podkreślił Tomasz Żuchowski.

Resort wskazuje, że opracowany przez MIB Kodeks urbanistyczno-budowlany kładzie duży nacisk na odpowiedzialność zawodową. Proponowane przepisy mają wzmocnić pozycję osób wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów