Znowelizowane przepisy przewidują m.in. rozszerzenie programu o rynek wtórny i mieszkania budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków, a także zwiększenie możliwości uzyskania wsparcia przez osoby nieposiadające zdolności kredytowej. Istotnie zwiększono pomoc dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Będą one mogły otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do 65 m2 powierzchni mieszkaniowej (teraz 50).

Czytaj też: Rynek wtórny w programie Mieszkanie dla Młodych, nowelizacja popisana


Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego - 20% zamiast obecnych 15%, natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej dofinansowanie wzrośnie do 30% z aktualnych 15%. Ponadto rodzin i osób wychowujących przynajmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nie będzie obowiązywał warunek "pierwszego mieszkania" i limit wieku.

Dla mieszkań z rynku wtórnego będzie obowiązywał niższy limit cenowy (0,9 wartości odtworzeniowej). Nowelizacja zakłada też dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Zmiany w ustawie zwiększą udział w programie osób, które nie mają zdolności kredytowej. Nabywca, który nie ma zdolności kredytowej, przy zawieraniu umowy kredytu, będzie mógł być wsparty przez dowolne osoby (a nie jak dotychczas tylko przez członków najbliższej rodziny).

(www.mir.gov.pl)